donderdag Kunstgalerij kunstgalerie f ïlO Ion OTïOn t Jorn' Lucebert> Picasso, Van Velde, X llUlvll V7 IX XXX X Wagemaker, expressionisten dus en X materieschilders. Daarnevens brengt ...in Galerie Tholen aan de Breelaan Onder de kop: EXPOSITIE: GEBEURTENIS. Galerie Tholen is aanwinst voor Bergen, beschrijft D.P. van Wigcheren in het Noordhollands Dagblad de feestelijke opening van galerie Tholen op de hoek van de Breelaan en de Russenweg. 'De openingstentoonstelling is een feest voor het oog. De bruikleengever wenst niet te worden genoemd. Zijn naam blijve dus een geheim voor hen die het openingsfeest niet hebben bezocht. Kern van de tentoonstelling zijn voor mij twee bijzonder mooie schilderijen van Asger Jorn en twee gelijkwaardige scheppingen van Corneille'. De tentoonstelling werd geopend door burgemeester Jan Ritsema die in zijn toespraak drie redenen noemde waarom hij deze expositie graag wilde openen: Ten eerste omdat het gemeentebestuur heel blij was met deze nieuwe mogelijkheid om in aanraking te komen met hedendaagse kunst. Ten tweede omdat de architect Sjoerd Brattinga een bijzonder mooi huis met tentoonstellingsruimte had ontworpen op een fraai punt in de gemeente en ten derde omdat, zo vervolgde hij, de expositie met de mooiste werken uit een bekende verzameling heel bijzonder was. Al bleef Plomper hier anoniem - zijn bekendheid nam toe. In 1970 schrijft Matie van Domselaer een brief vanuit Parijs, gericht aan Monsieur Herman Plomper, Bergen N.H. zonder nadere adressering, waarin ze hem een gouache te koop aanbiedt van Jorn. Zij en haar dochter Bodil hebben geld nodig voor een familiebezoek aan Bergen. en in Alkmaar In 1974 is er een tentoonstelling in het Stedelijk Museum in de Nieuwe Doelen in Alkmaar onder de titel: Een greep uit 1940-1970. Schilderijen en tekeningen uit de collectie Plomper. Drs. Hans Redeker, kunstcriticus, opent de tentoonstelling en schrijft hierover in het NRC Handelsblad op 17 januari: 'Een verrassende expositie die duurt tot 18 februari in Alkmaar. H.H. Plomper, verhuizer met Cobra: denker die diep en zinnig over het leven heeft nagedacht, vooral over beeldende kunst en muziek. Ook D.P. van Wigcheren wijdt enkele artikelen aan deze tentoonstelling, met als koppen Herman H. Plomper uit Bergen. Handwerksman en verzamelaar. In een andere krant schrijft hij: Kleine verzamelaar toont zijn schatten. En verderop in het artikel: 'Wie er kritisch kijkend rondloopt, valt van de ene verbazing in de andere. Want Plomper heeft een natuurlijk gevoel voor kwaliteit en hij heeft heel duidelijk een lijn weten vast te houden.Beide recensenten schrijven over de bescheidenheid van Herman Plomper. Gedurende een interview zegt hij regelmatig: 'schrijf dat nou maar niet op, dat is te persoonlijkOok wil hij niet dat er foto's van hem in de krant komen, het gaat alleen maar om de kunst. Van Wigcheren spreekt in zijn artikel over een 'dramatisch' schilderij van Arnout Colnot en een bloemstilleven van Jac. Koeman. Ook wijdt hij uit over de mooie tekeningen en schilderijen van Henri ten Holt die hem herinneren aan de werken van Cézanne, met name een schilderij waarop een schaal met vruchten tegen een grijze Breelaan 28 Bergen openingsexpositie 29 december t/m 18 januari '73 Chagall, Citroen, Constant, Corneille,Gleichmann,Heyboer, Jorn, Lucebert, Picasso, van Velde, Wagemaker exotische kunst uit Zd. Amerika en Azië de nieuwe galerie exotische kunst uit Zuid-Amerika en Azië. Het echtpaar Tholen is in de kunstwereld bepaald niet onbekend. Het heeft namelijk een tijdlang in de Hekelstraat in Alkmaar „Het Hekel huis" gedreven, een kleine galerie waarin toen al gevestigde naast OP BERGEN Bergen krijgt er een komende kunstenaars werden ge- nieuwe kunstgalerie bij. Het wordt toond; een sterk streven naar kwali- Kunstgalerie Tholen, Breelaan 28, op telt was toen al een van de voor de hoek van de Kussenweg. De ope- naamste kenmerken van het beleid, ning is op donderdag 28 december, Het „klimaat" in Alkmaar bleek ech- des middags om 5 uur. Burgemeester ter niet gunstig te zijn en daarom J. Ritsema zal het openingswoord moest het Hekelhuis na ruim een spreken. jaar in andere handen overgaan. De eerste tentoonsteling is al di- De verwachting is, dat het klimaat reet een duidelijk programma: de in Bergen veel beter zal zijn. De namen worden genoemd van kunste- voorbereidingen voor de start heb- naars als Chagall, Citroen, Constant, ben enige maanden geduurd. Corneille, Gleichmann, Heyboer, Recensie over de tentoonstelling in Galerie Tholen, 1973. Keramische schaal van Constant, 1948. (Foto: Nico Koster) DiNSDAGS, DONDERDAGS, ZATERDAGS 10-17 WOENSDAGS.VRIJDAGS 1015 Affiche van de openings-tentoonstelling bij Galerie Tholen in 1973. (Eigendom Yvonne en Henk Tholen)

Bergense kroniek | 2009 | | pagina 14