Van de redactie Frank van Wijk Het tweede eeuwgetij van Bergens Kerkverwoesting Trees Bruinsma Interview met Piet Bijwaard Ru Waalewijn Het Raadhuis van de architect Van der Steur Koen Dupon Burgemeester in oorlogstijd Hans Bouwer en Jan Hageman De Duitse Kolonie Roosannie Kromhout Bijenpark 'De Lmdein Bergen Coby Dijs Herinneringen aan de Merelhof Jan Stomps Een huis als tijdmeter Kiek Jelgersma Gedachtenislepels van de familie Studler van Surck Colofon Bergense Kroniek en Historische Vereniging Bergen NH Van de redactie Het voornaamste kenmerk van het voorjaarsnummer was de diversiteit van de onderwerpen, zoals trouwe lezers ons meldden. Het was daarbij enkelen niet ontgaan dat de vroege periode van Bergens geschiedenis, waarover wij ook graag berichten, enigszins onderbelicht was gebleven. Ook nu is de inhoud weer gevarieerd, en het is de bekende auteur Frank van Wijk die in dit nummer in de gesignaleerde lacune voorziet door ons een levendig beeld te schetsen van het wel en vooral het wee van wat we nu met de 'Ruïnekerk' aanduiden, maar wat niet altijd een ruïne is geweest. Koen Dupon heeft zich voor een promotieonderzoek verdiept in de periode Nederland ten tijde van de Eerste Wereldoorlog en doet ons verslag van zijn bevindingen waar het ons dorp betreft. Hoewel Bergen niet rechtstreeks bij de krijgshandelingen betrokken was, zag Bergen zich voor de opgave geplaatst op zijn grondgebied Duitse krijgsgevangenen te huisvesten. De rol daarin van burgemeester Van Reenen met de defensiestaf vormt een rode draad in zijn verhaal. Nog een link met Duitsland vormt het artikel De Duitse Kolonie waarin twee Histonleden, Hans Bouwer en Jan Hageman, verslag doen van hun onderzoek naar de geschiedenis van dit koloniehuis in Bergen aan Zee. Roosannie Kromhout, die jarenlang onze eindredacteur was, leren wij in het artikel Bijenpark 'De Linde' kennen als schrijver van een onbekend stukje dorpsgeschiedenis Coby Huibers-Dijs schetst een melancholiek beeld van het dagelijks leven in 'De Merelhof' uit de tijd dat burenhulp en saamhorigheidsgevoel deze woongemeenschap tot een onvergetelijke woonoord maakten. Ons redactielid Trees Bruinsma heeft Piet Bijwaard een aantal vragen gesteld waarop hij uitgebreid antwoord geeft, waardoor een goed beeld ontstaat van het leven in ons dorp van weleer De redactie is goed vertegenwoordigd, want ook Ru Waalewijn heeft voor deze Kroniek weer een bijdrage geleverd. Deze keer schrijft hij over het Raadhuis van Van der Steur, waarbij hij zich nauw betrokken voelt Jan Stomps levert de laatste bijdrage voor de reeks In Bergen staat een huis, als winnaar van de wedstrijd die de bibliotheek onder deze naam had uitgeschreven. Met hun toestemming wordt zijn verhaal nu in de Kroniek gepubliceerd. Met een bijdrage van Kiek Jelgersma over de Gedachtenislepels van de familie Studler van Surck in de serie Museumschatten uit Het Sterkenhuis besluiten we deze Najaarskroniek 2008, in de hoop dat er voor elk van u weer iets interessants over de geschiedenis van Bergen in te lezen valt.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 3