Gedachtenislepels van de familie Studler van Surck MUSE 31 KIEK JELGERSMA nthonis Studler van Surck kocht in 1641 de heerlijkheid Bergen voor 21.000 rijksdaalders. Anthonis en zijn vrouw Susanna Thibaut werden hierbij de nieuwe heer en vrouwe van Bergen. Onderdak werd gevonden in het huis Rampenbosch en in Alkmaar. Jarenlang werd gebouwd aan een nieuw onderkomen dat wij nu nog kennen als het Hof. Toen dit gebouw gereed was, maakten de heer en vrouwe van Bergen vanuit Alkmaar op 27 oktober 1660 hun intrede in Bergen: 'de blijde incomste'. Het bock De Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld van M.A.D. van Reenen-Völter geeft een uitgebreid verslag van deze gebeurtenis. De voor- en achterkant van de gedachtenislepels van de familie Studler van Surck uit d van het Sterkenhuis. Een andere belangrijke herinnering aan de activiteiten van deze heer van Bergen was het door landmeter Joh. Dou laten opmeten van zijn heerlijkheid. Deze kaart werd in 1662 gedrukt en uitgegeven door J.Blaeu in zijn Atlas Major. Minder bekend is dat de familie Studler van Surck ons twee laat 17l eeuwse zilveren gedachtenis- of memorielepels heeft nagelaten die zich in het Sterkenhuis bevinden. Welgestelde families doneerden bij overlijden aan bedienden een dergelijke lepel als nagedachtenis. Deze lepels werden niet altijd apart gemaakt, vaak werd hiervoor het familie tafelzilver gebruikt. ITet kan dus voorkomen dat de lepels vele decennia ouder zijn dan de inscriptie aangeeft. De twee bovengenoemde lepels zijn aan schout en schepenen geschonken. De lepels zijn vrijwel gelijk, het enige verschil is dat een van de lepels wat ovaler van vorm is. De steel van de lepels is aan dc bovenzijde verbreed en loopt uit in drie lobjes. Tiet blad is aan de steel gehecht in de vorm van een rattenstaart: een spits toelopende verbinding. Op de achterzijde van dc gedachtcnislepel van deze tweede zoon van Anthonis is het volgende inschrift te vinden: 'ler Gedachtenis van Jonkhr. Adriaen Studler van Surck Hr Van Bergen en Hoogen Huysen Ohiit den 3C Juny 1695'. Het wapen van Adriaan Studler van Surck is in het verbrede bovenstuk aan de voorkant van de steel gegraveerd: een staande gems met als hartschild het (oude) wapen van Bergen. Zilvermerken zijn op dc achterzijde niet gevonden, mogelijk zijn deze door de graveur verwijderd. De inscriptie op de tweede lepel staat op de voorkant: 'Ter gedachtenisse van Vrouwe Susanna Thibaut Vrouwe van Bergen gestorven den 18 April 1687'. Deze gedachtcnislepel is van de moeder van Adriaan, de weduwe van Anthonis. Boven het inschrift is het wapen van de familie Thibaut gegraveerd: een schild voorzien van een dwarsbalk waarboven twee sterren en daaronder twee haaks op elkaar staande balken die een hoek vormen. Op de achterzijde zijn drie vage zilvermerken te zien waarvan de determinatie nog niet goed mogelijk is. In het Sterkenhuis zijn deze twee lepels permanent tentoongesteld in de grote voorkamer vitrine. In het Stedelijk Museum te Alkmaar bevinden zich twee gedachtenislepels uit het einde van dc IS1 eeuw die betrekking hebben op de familie Nassau Woudenberg, de opvolgers van dc familie Studler van Surck. Het zou een verrijking collectie van de museumcollectie zijn als deze in bruikleen door ons geëxposeerd zouden kunnen worden.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 33