derlands Klokkenmuseum in Utrecht, waar hij de klok gratis had x aangeboden. Laconiek en wat schamper hadden de heren van het museum toegezegd dat 'ze wel eens langs zouden komen!' Dat is inmiddels drie jaar geleden! j= Over een andere bestemming heeft de beheerder een aantal keren g overleg gevoerd, maar herplaatsing in het gebouw op het Rus- «j senduin is daarbij geen optie, omdat de functie van de klok geen i enkele relatie met het gebruik van Huize Glory meer heeft. Als 5 'oud vuilbehandelen, gaat de beheerder te ver. Maar de jaren- lange opslag in de kelder van het gebouw doet ook geen goed aan 1 het behoud van het mechanisme. De interesse van de plaatselijke klokkenmaker zal misschien nog het meeste recht doen aan de cultuur historische betekenis van de prikklok van Bio-Vacan- tieoord.Zie maar wat je ermee doet, voegt de beheerder mij toe, misschien weet je binnenkort, of in de toekomst, een goeie bestemming voor de klok. Ik zal er alleen een onprettig gevoel bij krijgen, wanneer je binnen de kortste keren de klok, voor een vette prijs, blijkt te hebben verkocht.De beheerder heeft duidelijk nagedacht over de transactie. Mij is nog niet zoveel tijd gegund om er over na te denken. Maar één ding weet ik zeker: ik aanvaard de klok in grote dankbaarheid en ik ga daarbij zover dat ik dc beheerder beloof de klok nooit te zullen verkopen. We bezegelen de transactie met een handdruk, waarna we gezamenlijk het bouwwerk achter in de auto dragen. Met ge voel voor detail loop ik daarna de volledige kelder nog eenmaal rond, om er van overtuigd te zijn geen enkel onderdeel achter te laten. Dc beheerder lijkt daarbij in gedachten verzonken, maar spijt komt niet in hem op. Daarna verlaat ik de 'villa op het Rus senduin' langs de toegangsweg die rond het duin naar beneden slingert. Opwinding is mijn deel! De reis terug naar huis voltrekt zich in een roes. Met een gevoel van ongelooflijke rijkdom breng ik de klok naar zijn nieuwe behuizing. Aan dc Molenstraat, op de terp van de katholieke kerk, wordt de aanwinst met gemengde gevoelens ontvangen. Om vangrijk, zeer vuil en nooit meer weg te denken..., zijn ingredi ënten waar niet meteen begrip voor wordt opgebracht. Maar net als de klok van Bio-Vacanticoord is ook het huis van de klok kenmaker 100 jaar oud. Een respectvolle bejegening is toch het minste dat voor beiden moet worden getoond. Er volgt een periode van onderzoek en herstel, en tege lijkertijd groeit het plan om dc klok en haar nieuwe behuizing als het ware te doen samensmelten. In het huis op Molenstraat 1, waar jarenlang Jan Scholten Sr. als meesterknecht van Bertus Reiniersce (de drankenhandel) heeft gewoond, zijn beneden in de woonkamer nog de restanten van een bedstee aanwezig in de vorm van een grote hoekkast. In het dagelijks gebruik is de hoekkast tot televisiekast gepromoveerd, maar veel onbenutte ruimte kan nu een nieuwe bestemming krijgen. De klok van Bio ondergaat een renovatie, waarbij de ver roeste veren worden verwijderd en het mechanisme omgebouwd tot een gewichtenklok. De klok wordt boven op de slaapkamer in de wand geplaatst, zodanig dat de gewichten en dc lange slin ger door de vloer naar beneden in dc bedstee kunnen zakken. De valhoogte van de gewichten wordt zodoende enkele meters, waardoor de klok slechts één keer in de week hoeft te worden opgewonden. Technisch wordt de ingreep een groot succes! De unieke uitmonstering van de prikklok uit Bio-Vacantieoord heeft tot gevolg dat het huis aan de Molenstraat een flinke aanpassing ondergaat. Slechts onder de voorwaarde dat de klok in de nacht Het enorme raderwerk is na de restauratie weer volkomen intact. (Foto Jan Stomps) Het honderdjarig oude huis van de klokkenmaker. (Foto Jan Stomps). wordt stilgezet, wordt de verbouwing door de overige huisgeno ten aanvaard. Huis en klok zijn één geheel geworden! En indach tig de belofte die gedaan is in Bergen aan Zee, wordt ook het huis aan de Molenstraat dus nooit verkocht. Met dit verhaal van Jan Stomps besluiten wij de rubriek: In Bergen staat een huis. Vanaf november 2006 werd in elke Ber gense Kroniek een artikel voor deze rubriek opgenomen. En hoe verschillend deze verhalen ook waren, ze hadden gemeen dat alle auteurs door een deskundige jury tot prijswinnaar waren uitgeroepen. Dat was voor de redactie aanleiding om deze verhalen in ons blad op te nemen, zodat daaraan ook een blijvender waarde kon worden toegekend. Graag bedanken wij de betrokken auteurs en de Stichting Openbare Biblio theek Bergen NH nogmaals voor hun medewerking.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 32