Een huis als tijdmeter JAN STOMPS In het najaar van 1997 organiseerde de Openbare Bibliotheek Bergen een verhalenwedstrijd on der de titel 'In Bergen staat een huis'. Zo werden meer dan 100 historische verhalen over huizen ingezonden en beoordeeld naar vier leeftijdscategorieën. Twee categorieën voor de leeftijd van 6 t/m 15 jaar en twee voor de leeftijd vanaf 16 t/m 100 jaar. Carry Slee, Adriaan van Dis en Mauk Dolleman vormden een deskundige jury met de moeilijke taak voor elke leeftijdscategorie drie prijswinnaars aan te wijzen. Toen de redactie het verhaal van een prijswinnaar onder ogen kreeg, ontstond het idee om de verhalen van de prijswinnaars in de categorie 16 t/m 100 jaar in ons blad te publiceren. Met medewerking van de Stichting Openbare Bibliotheek Bergen NH en uiteraard de betrokken auteur volgt hier het verhaal over een huis in Bergen. kertijd prikkelt het mijn nieuwsgierigheid. Verwachtingsvol rijd ik dezelfde middag nog naar Bergen aan Zee. Sterk vervuild en onder het stof staat de klok daar, in de kelder van Huize Glory. Hij is voor het grootste deel gedemon teerd. De losse onderdelen zijn in een houten kist samengebracht en totaal niet herkenbaar als klok. Het houten omhulsel, dat als raamwerk voor de klok dient, staat onder een oud gordijn naast de kist met onderdelen. Het is geen indrukwekkend gezicht! De beheerder, mijn contactpersoon, die het koetshuis van de voormalige villa bewoont, vertelt mij dat de klok bij de laatste verbouwing uit de wand van het badhuis is gesloopt. Tiental len jaren functioneert de klok al niet meer. Bovendien moest hij plaats maken voor een modernere wijze van tijdregistratie! Mijn eerste reactie is een uiting van beleefdheid naar de gastheer. Voor het overige verbaas ik mij over zoveel, niet thuis te brengen on derdelen. De omvang van het raamwerk van de klok is wel ver rassend groot, terwijl ik wacht op de onthulling. De beheerder trekt het gordijn weg... en daar staat het naakte karkas van de klok uit het badhuis. Het kost moeite om mijn enthousiasme de baas te blijven! Het eerste dat opvalt is een enorm gietijzeren wiel, dat als een soort 'Rad van Fortuin' tegen het houten karkas is ge schroefd. In de band van het wiel bevinden zich genummerde ga ten. Vanuit het centrum van het wiel draait een stang met hand greep, bedoelt als prikmechanisme. Naar keuze kan elk nummer ingeprikt worden, waarmee tevens op mechanische wijze een stempelmechanisme in werking treedt. Tijd en handeling kun nen vastgelegd worden, concludeer ik snel. Het wiel, met een diameter van minstens 1 Vi meter, herbergt aan de binnenzijde een wijzerplaat met traditionele cijfertekens en een stel wijzers, waarmee ondanks de verdere uitmonstering er toch sprake van Ierug naar huis voel ik de wind in de rug. Letterlijk en figuur lijk zweef ik over de Zeeweg van Bergen aan Zee terug naar Ber gen. Het voelt als een zojuist behaalde overwinning. In de auto hebben we de indruk sneller te gaan dan is toegestaan. We..., mijn klok en ik! Zojuist zijn we met enige omzichtigheid het Russenduin afgedaald en met beleid de Elzenlaan en de Zeeweg opgedraaid. Bio, inmiddels Huize Glory, achter ons latend als onttakeld fe nomeen. Want achter in de auto staat en ligt de mechanische klok van het badhuis van het voormalig Bio-Vacantieoord. Op voor waarde dat ik hem niet meteen zal verkopen, mag ik hem komen ophalen. De voorwaarde lijkt mij nogal overdreven, maar tegelij Links op de foto het zwembad van Bio-Vacantieoord in het vroegere koetshuis van Villa Russenduin. (Foto archief Bio-Vacantieoord).

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 30