Het raadhuis van de architect Van der Steur RU WAALEWIJN Deze foto toont de Raadhuisstraat met geheel rechts de woning van dokter Van Pelt (later van dokter Dekker). Hiernaast staat het uit de zestiende eeuw daterende rechthuis, dat in 1903 werd vervangen door het raadhuis van Van der Steur. Ansicht: Collectie Piet Mooij). Het gebouw dat wij nu het oude raadhuis noemen, werd voorafgegaan door een nog ouder raadhuis. Op de gemeenteraadsvergadering van 31 januari 1902 werd besloten de Alkmaarse architect G.J. Ooms opdracht te geven tot uitbreiding van dat raadhuis met een verdieping. Reeds op 24 februari werd aan de gemeenteraad een viertal ontwerpen getoond, waarvan plan vier de voorkeur van de raad genoot. De uitslag van de aanbesteding (een kleine fl. 8000.-) viel dermate tegen dat de raad op 5 mei besloot tot sloop en nieuwbouw. In het themanummer van de Bergense Kroniek De familie Maschmeijer en Zuilenhof van Herman Gelens en Bob van de Graaf, mei 2007, is op bladzijde 11 een foto te zien van de eerste steenlegging voor de bouw van een nieuw raadhuis met ondcrwijzerswoning op 10 november 1902. Van de in het artikel genoemde aanwezigen, blijkt de man met de grijze hoed en de baard de architect van dit project ir. J.A.G. van der Steur te zijn en niet de heer Ooms. In de raadsvergadering van 25 juni waren namelijk twee ontwerpen getoond. Ten eerste het ontwerp van Ooms, dat te modern werd gevonden en ten tweede het plan van Van der Steur, in een meer Oudhollandse stijl. Volgens de raad harmonieerde dit ontwerp beter met de omgeving en de Ruïnekerk, zodat het pleit in het voordeel van Van der Steur werd beslist. Bedongen werd dat de heer Schenk, een bouwkundige uit Bergen, dit project als opzichter zou begeleiden. Architect Van der Steur, zo is te lezen bij Jan Louter Het nieuwe raadhuis werd op de plaats van het in 1902 afgebroken raadhuis volgens plannen van de bouwmeester J.A.G. van der Steur opgetrokken en in december 1903 in gebruik genomen. (Houtsnede J G. Veldheer). in de rubriek Museumnieuws in de Bergense Kroniek van november 2007, had al in 1902 voor de Haarlemse kunstenaars J.M. Graadt van Roggen en J.G. Veldheer, de villa's Berkenhoeve en Oudtburg aan de Russenweg ontworpen. Hij was dus in Bergen geen onbekende. Bij nadere beschouwing van het raadhuis en deze villa's blijkt duidelijk de architectonische verwantschap, uit bijvoorbeeld de kruiskozijnen met luiken in het onderste deel van de raampartijen. Ook het beeldhouwwerk, in onder andere de stijlen van de ramen van de raadzaal, heeft bijzondere elementen die iets extra's aan de verschillende gebouwen toevoegen. In de gemeenteraadsvergadering van 21 augustus worden het bestek en de voorwaarden bekeken, waarbij wordt bedongen dat de opleveringsdatum van 1 juni terug moet worden gebracht naar 1 mei 1903. De Bergense aannemer J.A. Tuijnman heeft de opdracht - die begroot is op fl. 12725,40 - verkregen. Uit het feit dat de raadsvergadering van 2 juli 1903 in de raadzaal in het nieuwe gebouw plaatsvindt waar onderwijl de schilders nog aan het werk zijn, blijkt wel dat de opleveringstermijn ruim was overschreden. De officiële ingebruikneming volgt pas op 22 december 1903 in het bijzijn van de Commissaris der Koningin voor Noord Holland. Op die dag wappert de nationale driekleur van de kerktorens en van het nieuwe raadhuis. Ook aan de bewoners van Bergen was gevraagd op deze feestelijke dag de vlag uit te steken. Op 17 juni 1954 wordt in dit raadhuis door burgemeester dr. W. Huygens het huwelijk voltrokken tussen de schrijver dezes, Rudolf, en zijn bruid Willy van Aggelen, beiden ambtenaar van de gemeente Bergen. En wat blijkt bij nader onderzoek? Op 10 juni 1846 trouwde te Haarlem Alida Geertruida van der Steur, een tante van de Haarlemse architect, met....Hendrik Waalewijn, mijn overgrootvader. Dank zij die relatie begon mijn vader omstreeks 1910 aan zijn bouwkundige carrière bij architect Van der Steur en trouwde diens zoon Rudolf Waalewijn in een raadhuis naar een ontwerp van een verwant van zijn overgrootmoeder.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 29