Veel later hadden wij ons tot 'Stalknechten' gedoopt. Wij haal den zelfs het Polygoonjournaal zodat onze soldaten in Indonesië met ons mee konden leven.Piet laat mij (op dvd) deze bijzon dere gebeurtenis zien. Wat een stukje nostalgie! Als traditie gaan Hillehrand en ik elk jaar nog even bij het opbouwen van de kerststal kijken,zegt Piet met enige mate van trots. In het oude raadhuis dat toen nog als gemeentehuis diende, trouwde Piet Bijwaard op 5 mei 1958 met Nel Kalden- bach. 'Na afloop liepen we naar de Petrus en Pauluskerk voor de kerkelijke inzegening en voor de familie hadden we een blauwe bus van de NHADO gehuurd omdat dit voor ons het goed koopste was.' In het huis aan de Midden Geestweg werden drie dochters geboren, Liesbeth, Jet en Eva. Met zijn zwager richtte Piet op 35-jarige leeftijd het K.B. Bouwbedrijf in Bergen op en werd hij onderaannemer van de PTT centrale aan de Berkenlaan. Hij heeft ook meegewerkt aan het betonskelet van Centre Ville aan de Breelaan. Met vijf en vijftig jaar stopte Piet met werken en op zijn zeventigste verhuisde hij naar de nieuwbouw in de 'vrouwenbuurt' bij de Landweg. Kunst De inrichting van Piets huiskamer straalt zijn liefde voor de kunst uit. Aan de wand hangen stillevens en landschappen. 'Mijn moeder was ook in kunst geïnteresseerd en met mijn zusje Triene ging ik vroeger vaak in de kunstzaal van Boen dermaker kijken. Mijn vriendjes kwamen merendeels uit het kunstenaarsmilieu, zoals Olaf (zoon van Jaap Weyand) en Rob en Coen Valkhof (zoons van de schrijfster Anke Servaes). Met David Kouwenaar ging ik soms wel zeevissen bij Den Oever. Bij het Zuiderbosje woonde ik naast de broer van kunstschilder De 'Stalknechten' in 1996. Staande van links naar rechts: Jan Kaldenbach jr, Adam Kaldenbach, Kees Ootes, Siem Giling; voorste rij: Johan den Hollander, Harry Plaatsman, Piet Bijwaard en Hillebrand Hoebe, 29 oktober j.l. overleden op 93-jarige leeftijd. Kees Verwey die ons op zondagochtend wel eens op de koffie uitnodigde. We ontmoetten dan Charlotte van Pallandt (beeld houwster en vriendin van Kees Verweyen Jany Roland Holst. Na afloop dronken we met dit illustere gezelschap meestal een borrel. Onder begeleiding van kunstschilder Jaap Sax, die toen aan de Loudelsweg woonde naast waar nu Simeon ten Holt woont, ben ik na mijn veertigste zelf gaan tekenen en schilde ren. Sax leerde mij veel over kunst en bracht mij gevoel voor compositie bij. Nog steeds bezoek ik veel tentoonstellingen. Ach,' zegt Piet tot slot: 'iedereen die in Bergen woont, krijgt toch een vleugje van de kunst mee0

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 28