121/2 jaar Merelhof Tijdens het \2Vz jarig bestaan van de Merelhof in 1948 organiseerden mijn schoonouders een feestelijke middag voor de bewoners bij hen in huis. Er was koffie met gebak. Ook burgemeester De Ruiter en zijn echtgenote, alsmede de directeur Gemeentewerken de heer Blauw, gemeentesecretaris De Vries en de administrateur van het gemeentelijk woningbedrijf de heer Brouwer waren hierbij aanwezig. Namens alle bewoners kregen mijn schoonouders ter herinnering een mooie vaas van aardewerk aangeboden met tekst: 'A/s dank voor de gezellige avonden'. De Merelhof bestaat 121/2 jaar. Staande: burgemeester L.J. de Ruiter, de heer De Vries en de huisbewaarders Cor en Ida Dijs. Zittend: de heer Nieuwland, mevrouw De Ruiter, mevrouw Mol, en de heren Blaauw en Brouwers. De vaas van de dankbare bewoners ter gelegenheid van het 12 36 jarig bestaan. Coronationstreet. In overleg met de bewoners zijn wij toen gestopt met de gezellige avonden. Inmiddels waren onze kinderen geboren, Carla in 1971 en Cees in 1972. Vrijdag visdag Ik kookte ook voor de bewoners en op vrijdag waren er altijd wel een paar extra eters. Iedere vrijdag bakte ik vis met daarbij uiteraard worteltjes en aardappelen. Ook voor de winterkost, zoals stamppot, hachee of erwtensoep, waren er liefhebbers genoeg. Begin augustus 1975 besloten wij om in het vervolg mee te doen met de jaarlijkse verlichtingsavond. De bewoners waren meteen enthousiast. Zij vonden het prettig dat Henk en ik het organiseerden. De gemiddelde leeftijd van de bewoners van toen was toch wel boven de 80 jaar. De heer Duyvis, toenmalig directeur van de VW, had nog wel wat glazen voor ons en zo hadden wij een begin. Met hulp van familie en vrienden versierden wij het hofje, en ook Carla en Cees vonden het een feest om al die waxinelichtjes aan te mogen steken. Henk was altijd enthousiast en bedacht ieder jaar weer een andere vorm om het perkje te verlichten. Zo ook in 1981. Op schaal tekende hij het alvast en het werd de vorm van een ster. En zoals altijd genoten de bewoners en wij weer volop van het resultaat. Niemand kon toen vermoeden dat het Henk zijn laatste verlichtingsavond zou zijn. Maandags moest Henk naar het ziekenhuis voor een aantal onderzoeken, betreffende zijn ziekte sarcoïdose. Tijdens een bronchoscopie kreeg hij een longbloeding en overleed hij op de operatietafel. Mijn wereld en die van de kinderen stortte van het ene moment op het andere volledig in. Wanneer je bij bejaarden woont en werkt, accepteer je de dood als vanzelfsprekend en ben je er mee vertrouwd. Maar plotseling sta je er zelf alleen voor, ook als beheerder van het hofje. Na enige maanden besloot ik de Merelhof te verlaten. Het was voor mijzelf, Carla en Cees een ingrijpende beslissing, want je verlaat niet alleen het hofje, maar ook de bewoners. Met velen De Merelhof maakt deel uit van de tien hoogtepunten uit honderd jaar sociale wo ningbouw. In 1949 wordt de Merelhof bekroond met de titel 'Bejaardenhofjesroman- tiek in haar zuiverste vorm'. Op de voorgrond het beeldje van Jeanne Kouwenaar 'Jongetje met merels' uit 1950. Van de naam 'Vreugde om het ontluiken der natuur' had Jeanne Kouwenaar nog nooit gehoord, zei ze in een gesprek met Coby Dijs. hadden wij een band opgebouwd. Het zou nog tot maart 1982 duren voor wij verhuisden naar de Tuindorpweg. Daar moesten wij met ons drieën ons leven opnieuw oppakken. Inmiddels ben ik getrouwd met Piet Huibers, maar voor de Bergenaren blijf ik Coby Dijs. Schat aan herinneringen Aan het werken met de vele bewoners heb ik heel veel herinneringen overgehouden. Zo was er ooit een bewoner (laat ik hem meneer A. noemen) die alle middagen lopend naar het dorp ging, aanschoof in zijn stamcafé om daar de nodige alcohol tot zich te nemen, 's Avonds tegen zevenen werd hij dan weer met de taxi thuis gebracht en de taxichauffeur bracht hem ondersteunend tot de deur. Alle dagen hel zelfde ritueel. Tot op die bewuste avond in de winter. Het was donker buiten en het vroor behoorlijk. Wij hadden gezien dat A. was thuisgebracht met de taxi en zoals altijd bracht de chauffeur hem tot de deur. Een beeld van een eeuw

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 24