Herinneringen aan de Merelhof COBY DUS Langs de Renbaanlaan en de voormalige trambaan ligt sinds 1949 het bejaardencomplex Merelhof. De schepper van dit hofje is de heer J.H. Roggeveen, in leven architect en directeur van Gemeentewerken. Er waren drie typen huisjes, het eerste type bestond uit een woonkamer, slaapkamer, keuken en ruime zolder. Het tweede huisje was van dezelfde indeling, alleen de gevel was 50 cm breder; het derde type huisje bevatte een zitslaapkamer en was verder hetzelfde als de eerder genoemde woningen. De huren bedroegen respectievelijk 8,50, 7,80 of 7,30 per week, centrale verwarming plus waterleiding inbegrepen. De eerste bewoners Er heerst grote bedrijvigheid in september 1949, de maand waarin de huisjes van dit eerste hofje in Bergen door hun nieuwe bewoners worden betrokken. De eerste bewoners waren de families Smit, Wayboer, Klaver, Over, Sliggers, Mol, Schroor, Groenendijk, Boorsma, Starreveld, Roos, Nieuwland, Cornelissen, Bouwe-Dolstra en mevrouw Mac Donald. Het is 10 september 1949 als Cor en Ida Dijs-Senk met hun twee zonen Henk en Wim het huis nr. 24 betrekken, de dienstwoning van de huisbewaarders. Als zodanig zijn zij ook aangesteld. Henk zal er twee dagen later zijn tiende verjaardag vieren, tussen nog ingepakte dozen en kisten. De dienstwoning is een ruime woning met een grote keuken en bijkeuken, een slaapkamer en een grote badkamer met een ruim bad. Boven is een zolder met een zitslaapkamer. Deze was eigenlijk bestemd voor een wijkverpleegkundige, maar dat ging niet door, omdat er een gezin in de dienstwoning kwam en de slaapkamer daardoor niet meer beschikbaar was. Beneden aan de voorzijde bevinden zich twee voordeuren. De tweede deur is bestemd als toegang voor de andere bewoners van het hofje, die tegen vergoeding van 0,45 van de badkamer gebruik kunnen maken. In de huisjes bevindt zich nog geen douche. Onder een deel van het huis is een grote kelder waar ook de stookruimte voor het gehele complex is. Eerst werd er op kolen gestookt en daarna werd overgeschakeld naar olie en van olie naar gas. De kolen werden gestort in een enorm kolenhok. Het luikje om de kolen te storten is nog aan de achterkant van het huis aanwezig. Algemeen belang In 1964 wordt het complex Merelhof door de gemeente overgedragen aan de woningbouwvereniging 'Algemeen Belang'. En het is in 1967 als vader en moeder Dijs aangeven te willen stoppen als huisbewaarder. Idenk en ik mogen hen opvolgen. De linkervleugel met de type III huisjes. Plattegrond uit 1949 van de Merelhof

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 22