Wat zien we op de ansicht? Het Bijen Park „DE LINDEN" ■Het ïjijenpark „De Xinde" te Tjergen Bijenpark De Linde aan de Karei de Grotelaan, ansicht begin 1900. (Collectie Piet Mooij). Bijenkasten, geen korven. Voordcel van kasten boven kor ven: 1. samen te stellen uit kleinere eenheden, dus afmeting aan te passen aan de grootte van het volk; 2. gebruik van ramen die de bijen gebruiken om raten in te maken. Door de ramen eruit te nemen kun je enerzijds de ramen inspecteren (zit er broed in, zit er honing in), anderzijds passen de ra men in een speciale slinger om de honing eruit te slingeren. Dus alleen met gebruik van kasten kreeg je slingerhoning. De ramen, met daarin de leeg geslingerde raten, kunnen daarna opnieuw in de kasten worden geplaatst. Bij gebruik van korven maakten de bijen hun raten zonder houvast van een raam. Deze raten werden door de imker uit de korf ge broken en de honing werd eruit geperst (mét de was). Bijen maakten daarna weer nieuwe raten. Imker met pijp. De pijp wordt ook vaak gebruikt om agres sieve bijen van het lijf te houden, maar hier staat de imker er zo ontspannen bij dat hij gewoon van zijn rokertje genoot. De 'toren', de observatiekast met afdakje. Achterin: een bijenstal, waar meerdere kasten onder een afdakje kunnen staan. Fruitboompjes, maar geen linden. Misschien stonden die vóór het huis. Lindebomen zijn belangrijke leveranciers van zomerhoning. 0" ~E te Bergen, verkoopt uitsluitend gegarandeerd zuiveren SLINGERHONING 70 cents per flacon. Is dagelijks te bezichtigen. Vrije Toegang. C. F. BLANKENDAAL. r-A 00 Advertentie uit de VW-gids van Bergen en Bergen aan Zee door P. Rus, 1909. liefhebberijen genoemd worden. Van 1904 tot 1918 was C.F. Blankendaal opperbrandmeester (brandweercommandant) van de Vrijwillige Brandweer van Bergen NH. Ook was hij pensionhouder. In het boek van Renée Smithuis: D.H.W. Filarski Zwervend schilder van de Bergense School lezen wij 'Zo verscheen de aankomend mecenas Boendermaker in augustus 1915, in gezelschap van zeven gezinsleden, in het pension van de Bergense imker Blankendaal, in Bijenpark De Linde'. Maar zijn grootste liefhebberij was toch zijn imkerij Dat blijkt wel uit de foto waar hij met pijp in de hand trots staat temidden van de bijenkasten in zijn Bijenpark 'De Linde'.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 21