HET DUITSE KOLONIEHUIS waren allemaal in contact geweest met andere culturen. Ze had den veel gezien en meegemaakt, kenden een heel andere natuur dan de gemiddelde West-Europeaan en ze hadden allemaal een grote reis achter de rug. En nu zaten ze daar op een kluitje in een koud huis in een ontzield dorp, in een land dat bij moest komen van een heel andere oorlog.' Een huis dat kolkte van verhalen In 1982 bezocht Van Dis het gemeentehuis van Bergen en kreeg daar een kaart van Rijkswaterstaat onder ogen waarop de toe komstige stormvloedlijn van 2030 op aangegeven stond. Niet ver van zijn oude woonhuis was een dikke stippellijn over de kaart getrokken. 'Wat is datvroeg hij de dienstdoende amb tenaar. 'Volgens verwachting zullen het strand en het duin tegen die tijd tot die hoogte zijn weggeslagen', zei de man luchtig. Van Dis staarde naar de Rijkswaterstaatkaart, naar zijn oude, bijna door de zee verzwolgen huis. Een huis dat volgens hem kolkte van verhalen. In het boek Nathan Sid schrijft Van Dis over een fa milie die hij in het boek de naam 'Oetjeh' gaf. Dit moet in wer kelijkheid de repatriantenfamilie Windrich zijn geweest die in het westelijk gedeelte van de voormalige eetzaal heeft gewoond. Deze gastvrije familie heeft er vanaf 1950 in wisselende samen stelling gewoond met veel aanloop van familie en vrienden totdat in 1998 mevrouw Windrich (tante Non voor alle bewo ners) overleed. De herinneringen van de nakomelingen zijn nog levendig. Dochter Cora: 'Wij kwamen er in de zomervakantie van 1950 wonen, mijn vader verbleef toen nog in Nedcrlands-Indië, hij trok pas in 1951 bij ons in. Wat meteen opviel in het huis waren de grote erkerramen op bet westen met een prachtig uitzicht op de duinen. Om naar de slaapkamers op de eerste verdieping te komen, maakten de buren en ons gezin van dezelfde trap en gang gebruik wat een grote inbreuk betekende op de privacy van beide gezinnen. Nichtje Carola: 'Voor onze familie was het kolonie huis de centrale plek waar de uit eengespatte familie jaarlijks samenk wam. Dan reden we vanuit Bergen onder een huif van dicht begroeide bomen over de Eeuwigelaan door een stukje duingebied tot in de verte het vertrouwde brede rode pannen dak verscheen. Als kinderen klommen we dwars door de duinen naar de eeuwig rollende zee, brachten verse bramen en kilo's schelpen mee naar huis. Het kleine keukentje leek wel van elas tiek want iedereen en alles paste er altijd in. Kleinkind Conny: 'Na het overlijden van mijn opa zag je dat het huis sterk verwaarloosde. De eigenaar leek er wel niets aan te doen, terwijl mijn opa het al die jaren zo keurig bijhield. Mijn ooms en tantes hebben er van alles aan gedaan om het nog behaaglijk te houden voor oma Non. In 1998 is zij overleden, bijna veertig jaar beeft zij er gewoond. Ik fantaseer regelmatig dat ik een grote prijs win en ons huis kan overnemen en dat het dan weer echt ons familiebuis wordt, mijn Indische huis in de duinen, een beetje 'Tempo Doeloe' in Nederland. Marja Luyckx, één van de huidige bewoners, publiceerde in 1977 een verhaal genaamd: In de geest van mijn huis. Een frag ment hieruit: 'De relatie die mijn huis en ik met elkaar hebben, kun je stormachtig noetnen en is niet gespeend van hartstocht. Soms kraakt het huis in al zijn voegen, scheurt het pleisterwerk en hebben de steunbalken het zwaar te verduren.Even verder De hele familie in het duin bij elkaar om de 94e verjaardag te vieren van mevrouw Windrich 24-8-1901de oudste bewoonster van de Duitse kolonie. Zij heeft er van 1951 tot aan haar dood op 31 mei 1998 gewoond. schrijft zc: 'Onze vriendschap wordt steeds hechter. We accep teren zo langzamerhand elkaar's nukken en eigenaardigheden, We worden samen ouder. En ik hoop dal als ik het huis ooit zal verlaten, mijn geest zich blijvend zal vestigen tussen de geesten uit vorige tijden. Beschermd monument De Rijksdienst voor de Monumentenzorg besluit op 25-10- 2000 dat het Duitse Kolonichuis is opgenomen in het register van beschermde monumenten. De waardering luidt als volgt: Het voormalige koloniehuis van de Deutsche Hilfsverein is van algemeen belang vanwege de architectuur-, cultuur-, sociaal historische en typologische waarde als grotendeels gaaf voor beeld van een koloniehuis Amsterdamse Schooltrant, kenmer kend voor hel oeuvre van de architecten Vorkink en Wormser. Het pand heeft als onderdeel van het complex 'De Koloniehoek hoge ensemblewaarde. Thans staat het koloniehuis te koop. H Bronnen: Deutsche in den Niederlande 1918-1945, proefschrift van dr. Katja Happe, november 2004 Hier is het paradijs niet verloren, Van Gorter tot Van Dis, Schoorl, Conserve, 2006 Leeftocht, Adriaan van Dis. Amsterdam, Augustus, 2007 Nathan Sid, Adriaan van Dis. Amsteidam, Meulenhof, 1983 Familieziek, Adriaan van Dis. Amsterdam, Augustus. 2002 Indische Duinen, Adriaan van Dis. Amsterdam. Meulenhof, 1994 Bergen aan Zee badplaats sinds 1906, red H Jellema. Schoorl. Pirola. 1981. Een verjaardag aan zee Bergen aan Zee 1906-2006, Bert Buizer en Fnts David Zeiler. Schoorl, Pirola, 2006 Koloniehuizen in Bergen aan Zee, Maria Smook-Krikke, Jubileumnummer Bergen aan Zee 100 jaar, Bergense Kroniek, juni 2006 Rapport Monumenten Inventarisatie Programma in Noord-Holland, Caroline Smook, 1999. Fragmenten van interviews met o.a. Sander Jansen, Mees Ravenhorst, familie Nijs Bijdragen in de vorm van verhalen en brieven van Cora Windrich, Marja Luycks. Conny Musch en Carola Eijsenring Archief mr. F Zeiler. Familiearchief Van Reenen; Gemeentearchief Bergen; Archief NV Bouw- Exploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee (BEM). Archief Stichting Behoud Bouwkunst Bergen (SBBB)

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 19