Deutsche Jerienkolonle Amsterdam. flvSSJi HET DUITSE KOLONIEHUIS motro. 3tdtr Dtutscbe lm Jiuslanctc bal zuglelcb «Ine mi«lon sclnes Uolkct zu crtQllen. Prol. Dr. Karl Cambrtcbi. Klnderheim Bergen a/Zee. ""tilt .5, j-" "sj- .■V* m Omslag jaarverslag. Confiscatie en nieuwe bestemmingen Na de Tweede Wereldoorlog werden de Duitse bezittingen door de Nederlandse overheid geconfisqueerd. Dit gold ook voor het Duitse Koloniehuis. Het beheer van al die bezittingen berustte bij het Nederlands Behcerinstituut te Den Haag. In mei 1947 verkocht het Nederlands Behcerinstituut voor fl. 20.000 het Duitse Koloniehuis aan de stichting 'Herstel lingsoord Zon en Zee'. Het bestuur van deze in januari 1947 opgerichte stichting, bestond onder andere uit twee oogartsen, de heren prof. Hagcdoorn en dr. Van der Hoeven en tevens de directeur van een scheepvaart- maatschappij, de heer Smits. De bedoeling was om het Duitse Koloniehuis om te bouwen tot een herstellingsoord voor mensen die aan een oogziekte hadden geleden. Om deze plannen met de gemeente Bergen door te nemen, kwamen op 14 november 1947 het dagelijks bestuur van deze stichting en de burgemeester van Bergen, de heer dr. W. Huygens, bij elkaar. Hierbij was tevens de commissie Huisves ting aanwezig. Uit de notulen van deze bijeenkomst blijkt dat de verbouwingskosten voor de stichting te hoog zouden oplo pen en dat de verbouwing niet voor de zomer van 1948 gereed zou zijn. De burgemeester hakte daarop de knoop door en vorderde het koloniehuis om er een woonfunctie aan te geven om zo de grote woningnood in Bergen enigszins te lenigen. De huur zou neerkomen op fl. 25,- per maand per wooneenheid. Het Koloniehuis werd bouwkundig aangepast. Het voorste gedeelte was in feite reeds gescheiden waardoor zowel links als rechts van de entree een gezin kon gaan wonen, In de eetzaal in het achterste gedeelte werd een scheidingswand op getrokken en door het plaatsen van onder andere enkele extra deuren konden hier nog twee gezinnen worden geherbergd. Op de eerste verdieping in het slaapkamergedeelte boven de eetzaal was geen plaats voor een scheidingswand, waardoor de vreemde situatie ontstond dat links van de gezamenlijke gang de slaapkamers van het ene gezin zich bevonden en rechts van deze gang de slaapkamers van het andere gezin. In de separate speelzaal kon het vijfde gezin gaan wonen. Toewijzing van de woonruimten gebeurde door de commissie Huisvesting van de gemeente Bergen. In de zomer van 1948 kwamen de eerste bewoners. In totaal woonden er in het complex in de beginjaren vijf gezinnen met in totaal 27 personen. Drie van de vijf gezinnen waren repatrianten uit Nederlands-Indië. Omdat het Duitse Koloniehuis een woonfunctie kreeg en het herstellingsoord voor ooglijders niet van de grond kwam, ver kocht de stichting Herstellingsoord Zon en Zee op 14 augustus 1951 de Duitse Kolonie voor fl. 25.000,- aan het echtpaar Smits. Na het overlijden van de heer Smits, besloot de weduwe, me vrouw Smits-Marijt, het pand per 1 februari 1954 op haar beurt weer door te verkopen aan de directeur van het Amsterdamse Burgerweeshuis de heer F. Meurs. Deze was van plan om het Koloniehuis weer tot een vakantiekolonie om te bouwen maar ook deze plannen zijn nooit gerealiseerd. Op 1 juni 1960 werd

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 17