I Het Duitse Koloniehuis HANS BOUWER EN JAN HAGEMAN X Aan de Verspyckweg 3 te Bergen aan Zee staat een voormalig vakantiekoloniehuis, dat bekend staat onder verschillende namen: 'De Duitse kolonie', 'Ferienheim', 'Kinderheim von der Deutsche Hilfsverein' of 'Deutsche Ferienkolonie'. Velen zullen zich afvragen waar deze benamingen vandaan komen. Wij hebben ons verdiept in de geschiedenis van deze vakantiekolonie en ook van haar bewoners. Bij deze zoektocht zijn wij ondersteund door dr. Katja Happe. Zij is enige tijd verbonden geweest aan het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie (NIOD) en heeft een studie gedaan over Duitsers in Nederland van 1918-1945. Duitsers in Nederland In de loop van de tweede helft van de 19e eeuw emigreerden veel Duitsers naar Nederland om hier een beter bestaan op te bouwen. Ze werkten voornamelijk in de land- en tuinbouw, de veeteelt en de opkomende industrie. Later kwamen er ook veel jonge vrouwen naar Nederland die als dienstbode bij particu lieren gingen werken. Het welvaartsniveau was in die tijd in Nederland hoger dan in Duitsland. Aan het eind van de 19e eeuw verslechterde echter de economische situatie in Nederland ook. Als gevolg daarvan raakten veel Duitsers werkeloos. Terugkeer naar hun vaderland was voor velen geen optie omdat het er daar ook economisch slecht aan toe ging. Om de schrijnende armoede onder deze specifieke groep te bestrijden, zijn er vanaf 1883 in Nederland verschillende verenigingen opgericht. Deze 'Deutsche Hülfsvereine' (later 'Hilfsvereine') kregen de belangrijke taak de bewoners van Duitse afkomst maatschappelijk en financieel te ondersteunen. Ze werden o.a. opgericht in Rotterdam, Haarlem, Tilburg, Arnhem, Utrecht en Amsterdam. In vergelijking met de werkeloze Nederlanders ver keerden werkeloze Duitse gezinnen over het algemeen in een slechtere positie omdat de bestaande hulpverleningorganisaties zich voornamelijk richtten op het welzijn van de Nederlandse bevolking. Toch bestond er een intensieve samenwerking tus sen de Hilfsvereine en de Nederlandse hulporganisaties om te voorkomen dat mensen door meerdere instanties gelijktijdig ondersteund zouden worden. De Hilfsvereine werden ge financierd door middel van ledenbijdragen, schenkingen en legaten. Vakantiekolonie Een andere vorm van hulpverlening boden de twee Amster damse verenigingen: 'Voor hulp aan het Duitse kind' en de 'Duitse vakantiekolonie in Amsterdam'. Zij stelden zich ten doel slecht gevoede en minderbedeelde kinderen van Duitse af komst een tijdelijk onderdak te bieden bij Nederlandse families om ze te laten aansterken en (desnoods) van nieuwe kleding te voorzien. Uit deze twee Amsterdamse verenigingen ontstond in datzelfde jaar de 'Verein der Deutsche Ferienkolonie'. Doel van deze vereniging was om geld in te zamelen voor de bouw van een nieuw vakantiehuis ten behoeve van deze Duitse kin deren die in Nederland woonden. Er werd gezocht naar een geschikte locatie om een vakantiekoloniehuis te bouwen waar circa veertig kinderen met begeleiders konden verblijven. De voorkeur ging uit naar een locatie aan de kust vanwege de ge zonde zeehicht. Uiteindelijk viel het oog op het rond die jaren gestichte Bergen aan Zee. Bouw in Bergen aan Zee Het bestuur van de 'Verein der Deutsche Ferienkolonie' kwam in contact met het echtpaar Van Reenen-Völter dat de eigen domsrechten van de badplaats bezat. Het echtpaar stond sym pathiek tegenover de doelstelling van de vereniging en besloot een stuk grond te schenken met een oppervlakte van 2500m2 aan de Verspyckweg, grenzend aan de vakantiekolonie 'Het Zeehuis'. De Duitse afkomst van mevrouw Van Reenen zal vermoedelijk een positieve rol gespeeld hebben bij dit besluit. De schenkingsakte passeerde op 5 juni 1912 bij notaris C. Miseroy te Amsterdam. Twee architecten, R Vorkink en J.P. Wormser, kregen dc opdracht om een ontwerp te maken. Deze architecten waren in hun beginperiode verwant aan de stijl van de Amstei'damse School. Tijdens het ontwerpen van het koloniehuis lieten zij zich adviseren door de bekende architect H.P. Berlage, die betrokken was bij diverse andere projecten in Bergen aan Zee. Het ontwerp resulteerde uiteindelijk in een T-vormig gebouw dat plaats bood aan maximaal 40 kinderen met hun begeleiders. Flet gebouw had verschillende slaapzalen, een eetzaal en enkele ruimten om de begeleiders te herbergen.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 14