leiding van het kamp over de huisvesting van deze Duitse problccmdeserteurs. Protest Het gemeentebestuur van Bergen stond bepaald niet te juichen bij het voornemen om een extra kamp in Bergen te vestigen. Op 5 april 1917 oordeelde de gemeenteraad unaniem dat een dergelijk kamp in Bergen onwenselijk was op grond van de volgende bezwaren: 1. De grond waarop het kamp gebouwd zou moeten worden zou nog hard nodig zijn om de voedselvoorziening op peil te houden. 2. De gemeente Bergen was in de zomermaanden een druk bezochte badplaats. De komst van nog meer vreemdelingen zou eveneens een probleem vormen voor dc voedselvoorziening, ook al omdat er in de zomer 2000 extra inwoners (badgasten) bij zouden komen. 3. In het nieuwe kamp zouden 'personen van minder allooi' worden ondergebracht; ondanks het feit dat deze personen bewaakt zouden worden, zou dit geen aanwinst zijn voor de gemeente. 4. Dc rust in de gemeente zou verstoord kunnen worden door de komst van dit kamp. Dit protest had geen invloed op de besluitvorming door de regering'. Op 2 juli 1917 verordonneerde dc minister van Binnenlandse Zaken dat het kamp in dc gemeente Bergen op korte termijn zou worden betrokken. Begin juli 1917 werd op ruime afstand van het bestaande Duitse interneringskamp het 'Depot voor Duitsche Deserteurs en andere buitenlanders' opgericht. Al in april van dat jaar was men in voorbereiding om het kamp op te richten. Onderdeel van deze voorbereiding was het vinden van een geschikt terrein te Bergen. Toen majoor Ter Cock, die de leiding had over het kamp voor Duitse militairen aan de Russcnweg - Kerkedijk te Bergen, een geschikt terrein had gevonden dat ver genoeg van het andere Duitse kamp was gelegen, moest hij het nog verwerven. Dit was niet de gemakkelijkste opgave, aangezien de eigenaar van dc te huren grond ook burgemeester van Bergen was. Dc burgemeester had eerder namens de gemeente Bergen al aangegeven tegen de oprichting van het kamp te zijn. Nu moest de majoor zaken met deze man doen. Uit het begeleidend schrijven aan zijn meerdere (generaal Onnen) dat de majoor bij een kopie van het huurcontract had gevoegd, kunnen we opmaken dat het geen gemakkelijke opgave is geweest het terrein te huren van de burgemeester. Hij schrijft onder andere dat het na veel moeite' gelukt is om het terrein te verkrijgen. Ook schrijft hij dat dc huur van het terrein hem 'zeer boog voorkomten hetzou alle aanbeveling verdienen indien bet terrein kon worden gevorderd"'. Het terrein werd niet alleen voor een flinke som geld verhuurd, dc huur werd ook voor een beperkte termijn gesloten. In principe huurde de militaire leiding het terrein voor 12 maanden, met een maximale verlenging van nog eens 12 maanden7. De samenwerking rondom werkverschaffing Dc toestand waarin de geïnterneerden moesten leven was deplorabel. Ze hadden niets te doen, de barakken waren Op een weiland tegenover het Russisch Monument - de Ziekenweid - worden door Belgische militairen barakken gebouwd voor een paar honderd voornamelijk Duitse deserteurs en andere staatsgevaarlijken, voorjaar 1918. Luchtfoto van het interneringsdepot; op de voorgrond de groentetuintjes van de bewoners. Het huis op de achtergrond is pension 'Simmerwille' aan de Vinkenbaan, 1916. De kantine van de hogere militairen in het interneringskamp.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 11