Coen Bogtman, Az. bezig met zijn geliefde hobby in de tuin van 'Bremhoeve', (familiecollectie). bosch om de streek nog aantrekkelijker te maken. De rijwiel- padvereeniging vraagt uw steun om met de grootste kracht te kunnen doorwerken. Op de dag van het bloemencorso, 3 Augustus a.s. zullen eenige dames bloemetjes verkoopen, welker opbrengst bestemd wordt tot dekking der kosten van den aanleg van dit zo gewaardeerde pad. Moge?i velen in verband met het goede doel dien dag een bloemetje in bet knoopschat steken. Wethouder Bogtman heeft veel gedaan om de doelstel lingen van 'zijn' vereniging te realiseren. Zijn bijdrage was en is tot op de dag van vandaag voor de regio zeer waardevol. Met het raadsbesluit van 26 oktober 1923 besloot de gemeente Bergen te komen tot een eigen slachthuis. Er kwam een plan tot verbouwing van de slachtplaats van de gebroeders Hoogvorst aan dc Lijtweg. De realisatie vergde veel overleg met einde loze discussies en veel afgekeurde tekeningen. Coen Bogtman speelde als voorstander een doorslaggevende rol bij de onder handelingen. Het gemeentelijk slachthuis is uiteindelijk tot stand gekomen, het gebouw werd gehuurd van de gebroeders Hoogvorst. In 1929 werd de grond met de opstallen door de gemeente Bergen gekocht voor 10.000 gulden. Van oud burge meester Jacob van Reenen werd 410 m2 grond voor 615 gulden gekocht om een noodzakelijke uitbreiding te kunnen realiseren. Het slachthuis werd 8 februari 1955 gesloten. Er vestigde zich een wasserij, die we nu kennen onder naam 'Dubbel Blank'. Grote verdiensten Coenraad Bogtman Albertszoon overleed in '1933. Op 22 april werd hij onder grote belangstelling ten grave gedragen. Vele kransen van alle instanties waar Coen zich vele jaren voor ingezet heeft, dekten de baar. Aan de groeve sprak namens het gemeentebestuur burgemeester mr. EI.D.A. van Reenen. Elij noemde en prees zijn daden, waaronder zijn grote verdienste als lid van de Commissie voor het Gemeentelijk Woningbedrijf. Hij tekende Coen als een persoonlijkheid, wars van uiterlijk vertoon en bovenal gedreven om zaken waar hij verantwoorde lijk voor was, zo goed mogelijk te doen, vaak met achterstelling van eigen belangen. De heer C.F. Zeiler, voorzitter van de VVV, zei o.a.: Coen was de trait d'union tussen de oude Bcrgenaren en de nieuwe inwo ners, en voor het bestuur een man met waardevolle adviezen. Mr. J. P. Bosman, voorzitter van de Rijwielpadvereniging 'Noord Kennemerland', drukte heel kernachtig zijn goede eigenschappen uit door te zeggen: Coen hield bij de vele moei lijkheden altijd het hoofd omhoog en nam steeds het grootste deel van de taken, waar wij als bestuur voor stonden, op zich. van een bijzonder mens Het onderzoek naar de levenswandel van Coen Bogtman Az. roept bij mij de vraag op: Wat voor mens ging er schuil ach ter deze inspirerende man? Er leven nog Bcrgenaren die zich 'Zwarte Coen' kunnen herinneren, maar die hem verder niet als mens kunnen duiden. Dit artikel wil aan het antwoord op die vraag bijdragen. Het is overduidelijk dat hij van zijn ouders talenten had meegekregen. Hij was creatief, ambitieus en ondernemend en hij verstond de kunst om goed met mensen om te gaan. Dit bleek ondermeer uit het feit dat, toen vlak na de oprichting van het Bergens Fanfarekorps het bestuur opstapte, hij met succes dc voorzittershamer overnam en jarenlang voorzitter bleef. Van zijn dochters weten we dat vader 'pension houden' niet zo leuk vond - dat lag moeder beter! Als hij thuis was, zat hij vaak achter de schildersezel in de stilte van zijn tuin of in zijn atelier. De kamers van zijn woning waren Oudhollands ingericht. Hij was artistiek en had oog voor schone zaken. Zijn grote liefde was antiek. Flij kocht op veilingen en bij de boeren veel voor zichzelf, maar ook voor anderen. Door hem konden mensen sporten en als iemand dat niet kon betalen, bood hij een oplossing. Hij had privé zijn zaakjes goed voor elkaar, maar wenste dat ook voor het dorp en voor de gemeenschap waar hij van hield. Als politicus beet hij zich vast in de onderwerpen die hem interesseerden en waarvoor hij verantwoordelijk was en in zijn werk schuwde hij de confrontatie niet. Dat hij geen eed wilde afleggen bij zijn benoeming als wethouder zegt zeker iets over zijn levensvisie! En zoals een kunstenaar door leeft in zijn werken, zo blijft ook de herinnering aan Coenraad Bogtman Albertszoon levend door zijn daden en creaties. s Bronnen: 100 jaar Bergens Harmonie 1897-1997, D. Nolson en P. Mooij, Schoorl, Pirola, 1997 Interview met Albertine Bogtman in: Bergenaren vertellen over vroeger, Louise Grimmelt, Bergense Kroniek 2e jrg (1995) nr.1 Bergen op de bon: de Eerste Wereldoorlog ook 'uitgevochten' in Bergen, Jan Kooistra, Bergense Kroniek, 9e jrg (2002) nr.1 Een Droom van een Dorp: het romantisch Bergen 1810-1910, F.D. Zeiler, Het Sterkenhuis, 2003 De eerste kunstenaars in Bergen (NH) rond 1900, F.D. Zeiler, Bergen, Museum Kranenburgh, 2000 (Kranenburgh Cahier nr. 9) Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode, vanaf 1951 VVV Badbode Archief Burgerlijke Stand Bergen, Regionaal Archief Alkmaar Raadsbesluiten Bergen 1900-1933, Regionaal Archief Bergen Interview met mevrouw Rie Plaatsman-Bijwaard, Bergen

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 8