tfr 40PEMLUCHT UITVOERING WILLEM tflROUAARDSJ COEIMRAAD BOGTMAN ALBERTSZOON, EEN MAN MET GROTE AMBITIE EN DADENDRANG eerste inv met tcgmeel c'.ftt.f Een doorCoen Bogtman ontworpen sluitzegel t,g.v. de opening van het Natuurtheater Maesdammerhof in 1911. (collectie Dr. A.D. Willemier Westra) Coen Bogtman Az. als wethouder in functie in 1931 bij de overhandiging van een geschenk door de bevolking ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van Bergen aan Zee. (familiecollectie). voorstellingen. Na de uitvoering Didolen door drie plaatselijke toneelverenigingen in de zomer van 1928, werden de poorten van het theater definitief gesloten. Hij was vanaf 1924 ook ju rylid van het bloemencorso dat jaarlijks in Bergen te zien was, en bestuurslid van de VW van 1929 tot en met 1932. Steuncomité 1914-1918 Ondanks dat Nederland tijdens de Eerste Wereldoorlog neutraal wilde blijven, ontstond er een schaarste aan allerlei goederen, zoals brandstoffen, kunstmest en grondstoffen voor voedsel. Al in augustus 1914 werd een steuncomité opgericht onder voorzitterschap van mevrouw Van Rcenen-Völter. De secretaris was Coen Bogtman Az. De doelstelling van het comité luidde: morele en finan ciële steun te verlenen aan achter gebleven familie ter wapenen en aan hen, die ten gevolge van de treurige tijdsomstandighe den tijdelijk in een hulpbehoevenden toestand verkceren. Het comité financierde de hulp met vrijwillige bijdragen en met geldelijke aanvulling van de gemeenteraad. Er werd voor goed kope kleding en voeding gezorgd en men ontfermde zich ook over het groeiend aantal werklozen in Bergen. In 1919 werd het comité ontbonden. Tennispark - Ijsbaan In 1922 werd het tennispark met vier asfaltbanen ingeschreven bij de Kamer van Koophandel Alkmaar. Elke winter werd bij vorst het park omgetoverd tot ijsbaan met feestverlichting en muziek. In het dorp sprak men over 'het baantje van Bogtman'. Een avondje schaatsen kostte vijf cent, maar een kind uit een arm gezin mocht voor niets! In de jaren twintig en dertig werd het park omsloten door de bouw van vele huizen. Na het overlijden van Coen Bo gtman in 1933 werd enige jaren later het park voortgezet door zijn dochter Anna. Er werd uitsluitend nog getennist, omdat de Berger IJssport Vereniging in de winter van 1933-1934 haar nieuwe schaatscomplcx aan de Kerkedijk in gebruik genomen had. Vanaf 1946 is de naam 'De Molenkrocht' aan het park verbonden. Een naam die verwijst naar de korenmolen die oor spronkelijk daar in de buurt heeft gestaan. In de politiek Eén van de politieke partijen in het begin van de vorige eeuw heette Het Middenblok en kan vergeleken worden met Ge meentebelangen van nu. Coen Bogtman Az. maakte deel uit van de fractie met onder meer de heren C.F. Zeiler, J. Brugman en J. Willekes MacDonald. Op 2 september 1919 werd hij raadslid. Hij wilde niet de eed afleggen; dat werd een belofte. In de openbare vergadering van 8 september 1922 werd Coen Bogtman benoemd tot tijdelijk wethouder. Na de verkiezingen in 1923 is hij wethouder gebleven tot september 1931. De gemeenteraad besloot op 31 januari 1984 dat er op grond van verdiensten een Coen Bogtmanweg zou komen in Bergen. Als eerbetoon aan een man, die in de opbouwperiode van Bergen van groot belang is geweest. Op 28 april 1920 werd in Alkmaar een vereniging opgericht, die tot doel had om in samenwerking met de ANWB de aanleg, het onderhoud en de verbetering van paden en wegen in Kennemcrland te bevorderen of ter hand te nemen. Coen Bogtman was één van de initiatiefnemers. De VW Noord- Kenncmerland en de gemeenten Castricum, de Egmonden, Heiloo, Bergen, Schoorl en Camperduin waren vanaf het begin hierbij betrokken. In 1927 waren zij erin geslaagd om het zo lang gewenste rijwielpad door het duingebied van de Fransch- man naar Bergen aan Zee aan te leggen. In de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode van 23 juli 1927 staat: De Rijwielpadvereeniging 'Noord Kennemerland' beeft een drie meter breed rijwielpad aangelegd, evenwijdig maar geheel vrij van den 's zomers steeds drukker wordende verkeersweg den Zeeweg naar Bergen aan Zee. Het pad is degelijk en mooi, maar nog niet helemaal betaald van de 13 duizend gulden, die het kost. We komen nog zes duizend gulden tekort. Dit pad is nog slechts een begin. Heel Noord- Kennemerland eischt een net van rijwielpaden door duin en

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 7