Een door Coen Bogtman Az. vervaardigd schilderij van 'bekend Bergen', geschilderd vanuit de huidige Karei de Grotelaan. (collectie Gemeentemuseum Het Sterkenhuis). Coen Bogtman Az. als ambitieuze jongeman, (familiecollectie). De overgang naar de 20ste eeuw In de jaren na 1890 was de opkomst van een toeristenindustrie al merkbaar. Deze richtte zich voor onze regio allereerst op het tot badplaats geworden vissersdorp Egmond aan Zee, maar kreeg ook een duidelijke uitstraling naar Bergen. Wandelgid- scn werden uitgegeven en ook advertenties en ansichtkaarten deden hun werk. Door de komst in 1905 van een stoomtram vanuit Alkmaar naar Bergen kwam het dorp aan de voet van de duinen uit zijn isolement. De aanleg van een verbindingsweg met de zee in 1906 en het doortrekken van de spoorlijn in 1909 naar het nieuwe dorpje Bergen aan Zee, maakten de ontsluiting compleet. De boerenbevolking in Bergen nam na de eeuwwisse ling langzaam af en er kwamen steeds meer welgestelde mensen van buiten in Bergen wonen; voor hen moesten vele nieuwe woningen worden gebouwd. Nederlanders brachten hun va kanties aanvankelijk vooral in eigen land door, fietsend of wan delend in een herontdekte natuur. Het buitenland was voor velen te duur en leverde vaak meer ongemak op dan plezier! Bergen ontving de eerste vakantiegangers. Coen Bogtman, die in de bloei van zijn leven was, moet de grote veranderingen in zijn dorp sterk ervaren hebben. Op de drempel van een nieuwe tijd Economisch gezien was er in de hele westerse wereld sprake van een explosieve groei, vooral tussen 1890 en 1914. Spoor wegen, stoomschepen, vliegtuigen en auto's veranderden niet alleen het aanzien van de wereld, maar maakten samen met de komst van telegrafie, telefonie, water-, gas- en elektriciteitsnet ten, grammofoon, film en fotografie de wereld ook aanzien lijk kleiner. En wat te denken van de moderne drukpers, die dagelijks miljoenen kranten en tijdschriften produceerde. Dit moderniseringsproces bracht Nederland in een stroomversnel ling en Bergen bleef daar niet bij achter. Spectaculaire groei Door de unieke combinatie van grondbezit, openbaar gezag, visie en talent had de familie Van Recnen een sterke invloed op de ontwikkeling van Bergen en Bergen aan Zee. Daardoor ontwikkelde Bergen zich in een relatief korte tijd tot een bloeiende gemeenschap. In de eerste decennia van de twin tigste eeuw vonden er fundamentele veranderingen plaats. Er kwamen meer en betere wegen, meer huizen, waaronder veel villa's. Er werd riolering en waterleiding aangelegd, maar ook een elektriciteitsnet en later gasvoorzicning. Een ware meta morfose. Het aantal inwoners in Bergen groeide tussen 1900 en 1933 met bijna 300 Aantal inwoners in 1901:1553 op ongeveer 400 huizen 1910: 2247 1921:4075 1933: 6167 op ongeveer 1550 huizen Gezinsleven Idet moet voor Coen een geweldige uitdaging zijn geweest om in de dynamiek van een nieuwe tijd te werken en te leven.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 5