Coenraad Bogtman Albertszoon, een man met grote ambitie en dadendrang 1874- 1933 PIET VIJN Zijn roepnaam was Coen. Hij werd bijna aan de voet van de Ruïnekerk geboren in het schil derachtig gelegen dorp Bergen waar rust heerste en nog maar weinig wegen waren. Bezoekers raakten onder de bekoring van het natuurschoon. Het was nog een sterk agrarische gemeen te. Buiten speelden de kinderen vaak nog op zandwegen. Knechten duwden er handkarren voort en werden opzij geschreeuwd door voerlieden op hun paardenwagens en koetsiers op hun rijtuigen. De vader van Coen, Albert Bogtman, was huis- en rijtuigschilder. Het gezin woonde aan de in die tijd geheten Schoolstraat 13 (nu Ruïnelaan), daar waar men schuin de Molen straat in gaat. Coen was leerling van de openbare dorpsschool en zal de opening in 1885 van 'zijn' vernieuwde school door de pas benoemde burgemeester Jacob van Reenen hebben meegemaakt. Een school met vijf leslokalen, twee klompenhokken, drie meesters en twee juffen voor 229 leerlingen. Met andere getalenteerde leerlingen, zoals zijn broer Willem, de later beroemd geworden glazenier, bezocht hij ook de 'tekenschool' van meester Pieter van Hoorn (1852-1918), een zeer kundig tekenaar. Daar werd onderricht gegeven in het tekenen en schilderen van eenvoudige dorpshuizen en boerderijen. Coen heeft het voortgezet onder wijs gevolgd in Alkmaar, werkte bij zijn vader als huisschilder en bekwaamde zich mede door zelfstudie tot architect. Er zullen ongetwijfeld nog schilderijen van Coen Bogtman bij mensen thuis hangen. Pas na 1910 zouden de schilders van de echte 'Bergense School' in een soortgelijke trant verder werken.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 4