Van vóór de wieg tot na het graf ZOMERTENTOONSTELLING IN STERKENHUIS 31 Correcties en aanvullingen: In het themanummer De familie Maschmeijer en 'Zuilenhof', is helaas een storende fout geslopen. Op pagina 14 wordt in de stamboom, waarin alleen de mensen opgenomen zijn die genoemd worden in het verhaal, als stamvader genoemd: Heinrich A.L. Maschmeijer, dit moet natuurlijk zijn: August H.L. Maschmeijer. Op pagina 13 in de eerste regel van de rechter kolom wordt gesproken over Alphons (M.A.E.H.) van der Heijden, dit moet zijn: Eniile (M.A.E.H.) van der Heijden. Dit jaar zal het gemeentemuseum Het Sterkenhuis de zomertentoonstelling wijden aan de levensloop van de mens in al zijn facetten. Het thema 'Van vóór de wieg tot na het graf' stelt de bezoeker in staat kennis te maken met veel nog niet eerder vertoonde voorwerpen uit het uitgebreide depot van het museum. Door de vele schenkingen van de Bergense bevolking beschikt Het Sterkenhuis over een grote collectie voorwerpen uit het dagelijks leven van de afgelopen ecuwen. Het lijkt de museumcommissie daarom een goede zaak dit eens uitgebreid tentoon te stellen. In het depot van het museum is hard gewerkt om uit het beschikbare materiaal een selectie te maken. Van geboorte tot dood zullen allerlei voorwerpen getoond worden die de bezoeker in staat stellen zich een beeld te vormen van het leven in de vorige eeuwen. Aan bod komen achtereenvolgens: zwangerschap, geboorte, kraamtijd, doop, schooltijd, op vrijersvoeten, huwelijk, gezin, ouderdom, dood en rouwen. Het zwaartepunt van de expositie zal op het textielgebied liggen. Immers Het Sterkenhuis is in het bezit van een grote collectie textiel, waarvan voor deze tentoonstelling volop gebruik gemaakt kan worden. Naast doopjurken - waaronder zelfs een doopjurk van parachutestof -, een doopmuts, kussentjes en een wiegenkleed zijn er nog vele andere voorwerpen uit deze eerste levensfase te zien. Uit de schoolperiode worden ondermeer poëziealbums en merklappen getoond en daarnaast allerlei andere voorwerpen die in het begin van de vorige eeuw aan de school verbonden waren. Denk hierbij ook aan de populaire matrozenpakjes. Trouwjurken en huwelijksgedichten vormen de aanzet tot het gezinsleven. Hiervan wordt veel gebruikstextiel getoond. Ook tonen we een collectie boeken, waarin de pasgetrouwde vrouw voorgelicht werd over linnengoed, strijken, warenkennis en gezondheidsleer. Tevens is er textiel zoals werd gebruikt bij overlijden en rouw te zien. Tiet museum bezit naast rouwbanden, rouwsluiers en een rouwservies ook enkele rouwsieraden. Verder geeft de tentoonstelling u ook een indruk van de mooiste voorwerpen uit het museum die een goede aanvulling bieden op het hierboven genoemde. Op de kleine zolder is er nog de expositie over de Slag bij Bergen in 1799 en in de voorkamer is een kleine tentoonstelling ingericht over het Vredeskcrkje in Bergen aan Zee. Dit interessante kerkje bestaat in 2008 namelijk 90 jaar. De zomertentoonstelling zal te zien zijn van 1 mei t/m 31 oktober 2008. Martha Bus De verschillende fases uit het leven van de mens. Decoratieve prent uit de 18e eeuw.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 33