Een 'oorlogsplek' in Bergen NETTIE ZEILER Ik weet niet of het bekend is dat ons vroegere huis 'De Stulp' aan de Vijverlaan 7 in de oorlog 'Ortskommandantur' was. Graag zou ik iets over dit huis willen vertellen. - in 1917 kocht mijn vader een stukje grond omgeven door de Vijverlaan, Prinsesselaan en Van Reenenpark en liet daar door architect Elders op de punt, tegenover het Hertenkamp, ons familiehuis De Stulp bouwen (zogeheten omdat de overkapping uit riet bestond). Wij kinderen woonden daar steeds in het najaar en 's winters, 's Zomers trokken we naar Bergen aan Zee, waar mijn ouders het vooroorlogse hotel Nassau-Bergen bezaten. Achter De Stulp was 'het landje' waar wij als kinderen speelden. In 1929 verkocht mijn vader het landje aan dokter Van Gelder (er moest geld komen voor een verbouwing van het hotel), die op zijn beurt een deel doorverkocht heeft aan, naar ik me meen te herinneren, de familie Teitelbaum. Zo kwamen dus op dat stuk grond drie huizen te staan. Wij hadden het 'factotum' Mees Ravenhorst in dienst. Mees was uit Baarn, toen mijn vader in Bergen aan Zee begon, als 'handyman' meegekomen en zo werden Mees en zijn familie de eerste bewoners van Bergen aan Zee. Mees werd een echte 'jutter' en vond soms van alles wat goed te gebruiken was. Zo vond hij bijvoorbeeld prima teakhout waar hij voor ons prachtige boekenkastjes van maakte en een prachtig koperen slot van het vergane schip Simon Bolivar. Dit slot heeft tot het einde dc voordeur van 'De Stulp' gesierd! AI spoedig na het uitbreken van de oorlog wilden de Duitsers onze kust beschermen tegen een inval en zo ontstond de Atlantik Wall: bunkers in de duinen, afbraak van huizen en hotels in Bergen aan Zee, palen op het strand (ook wel 'Rommel-asperges' genoemd) en de evacuatie van de bevolking. Voor de bezetting werden tevens huizen in Bergen in beslag genomen en ook De Stulp werd gevorderd. Het bureau van de Ortskommandant werd er gevestigd en in de wandeling noemde de overgebleven bevolking De Stulp nu 'Fort Zeiler'. Het huis werd omgeven door een haag van prikkeldraad maar werd keurig bewoond. Heel anders dan veel gevorderde huizen die er na de oorlog erbarmelijk uitzagen omdat ze als opslagplaats, paardenstal e.d. gediend hadden. Onze familie viel uiteen: mijn jongste broer was in 1940 als jonge marineofficier naar Engeland overgestoken, mijn oudste broer werd in 1942 als gijzelaar opgepakt, mijn zuster en ik werkten elders in het land bij het onderwijs en mijn ouders evacueerden naar Baarn. Mijn moeder en ik kwamen na de oorlog als enigen van onze familie naar Bergen terug. Mijn vader was in 1944 overleden, mijn broers zaten in Amsterdam en Engeland en mijn zus in Hilversum. Trouwe Mees Ravenhorst heeft twee dagen werk gehad om de prikkeldraadhaag rond Dc Stulp te verwijderen, maar zoals gezegd leek alles van binnen in orde... De grootste slaapkamer had nieuw behang gekregen en de vloer lag bezaaid met foto's van een Duits officier (de Ortskommandant?). Toen ik beneden in de kleine werkkamer de deur van een plankenkast opende trof ik iets vreemds aan in het hoekje onder de laagste plank. Ik vertrouwde het niet en we waarschuwden de politie. Die kwam direct, keek en belde onmiddellijk dc marine opruimingsdienst. Elct bleek een bom te zijn die niet alleen Dc Stulp opgeblazen zou hebben, maar ook heel wat schade veroorzaakt zou hebben aan dc omliggende huizen! Einde verhaal van een 'oorlogsplek' in Bergen? Rest nog te vertellen dat wij De Stulp omstreeks 1950 aan de familie Rosier hebben verkocht omdat wij geld nodig hadden om het nieuw te bouwen hotel Nassau-Bergen te financieren - kleiner en op een andere plaats dan het hotel van voor de oorlog. We hadden wel zogenaamde 'inschrijvingen in het grootboek' van de regering gekregen, maar daaraan was een herbouwplicht verbonden en het toegekende bedrag was niet groot... De familie Rosier heeft na ons De Stulp 54 jaar met veel genoegen bewoond, maar heeft het huis in 2004 te koop gezet. Helaas heeft de nieuwe koper het huis laten afbreken tot grote verontwaardiging van velen, die het huis zagen als een belangrijk onderdeel van het cultureel erfgoed van Bergen. b De Hertenkamp met'De Stulp'vlak na de voltooiing van de bouw, ca. 1918-1920. (Prentbriefkaart, uitgegeven door 'De Zon', collectie F.D. Zeiler).

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 32