Sinds de zomer van 1926 organiseert de VVV de Verlichtingsavond. Nog elk jaar trekt dit toeristische hoogtepunt op de eerste woensdag van augustus duizenden bezoekers (foto, circa 1980, Kees Blokker). Oog voor nieuwe ontwikkelingen Gesteld kan worden, dat de VW-Bergen sinds 1965 een steeds professioneler koers is gaan varen. Dat was noodzakelijk omdat de concurrentie van andere Nederlandse vakantieplaatsen en van aantrekkelijke buitenlandse bestemmingen steeds groter werd. Bergen en Bergen aan Zee lieten zich daarom regelmatig in groter VVV-vcrband op toeristische beurzen zien. Naarmate de tijd vorderde, daalde het aantal particuliere verhuurders aanzienlijk vanwege het stijgende (eigen) welvaartspeil. De bestaande hotels in beide dorpen wisten zich door regelmatige moderniseringen en uitbreidingen een steviger positie op de toeristische markt te veroveren. Zoals dat ook in de eerste 33 jaar van de VVV-Bergen het geval was werden de verschillende zömerevenementen door de vereniging met enthousiasme voortgezet. Hoewel het laatste bloemencorso in 1952 werd gehouden, bleef de jaarlijkse, drukbezochte verlichtingsavond (begonnen in 1926) op het programma staan. Ook voor nieuwe ontwikkelingen heeft het VW-bestuur steeds veel interesse getoond. Vanaf de start van dit evenement waren de beide Bergense VW's betrokken bij het jaarlijkse Jazz and Sail Festival, dat aan het eind van het zomerseizoen duizenden bezoekers naar de twee dorpen trekt. Het tweede, groots opgezette publieksevenement, dat het VW-bestuur vanaf het begin in 1993 daadwerkelijk heeft gesteund, is de Kunsttiendaagse. De reden voor deze drukbezochte manifestatie in de tweede helft van oktober was en is de, door hotellerie en winkelstand zozeer gewenste, seizoensverlenging. Toen de Kunsttiendaagse in 2007 het 15 jarig bestaan herdacht, werd het evenement door minister Ronald Plasterk van Cultuur officieel in de Ruïnekerk geopend. Herstructurering op regionaal niveau Om de groeiende concurrentie nog beter het hoofd te kunnen bieden en om blijvende overheidssteun te verwerven, werd in de jaren '80 van de vorige eeuw de roep om samenwerking tussen de VW's steeds luider. Het voortouw werd daarbij genomen door de VW Alcmaria te Alkmaar. Er werden door de betrokken VW-besturen talrijke vergaderingen aan deze materie gewijd. In 1993 kwam het reeds tot een fusie van de beide Bergense VW's, waarbij enkele bestuursleden van de VW-Bergen aan Zee toetraden tot het nieuwe bestuur van de VW-Bergen. Hoewel de besturen van de kust-VW's, waaronder dat van Bergen, zich de noodzaak van regionale samenwerking terdege realiseerden, stemde de meerderheid van de leden op enkele cruciale momenten tegen verdergaande concentratie. Uiteindelijk werd de VVV-Bergen op 1 januari 2002 onderdeel van de Stichting WV Schiereiland Noord- Holland Midden, gevestigd te Alkmaar met als directeur Eduard Pieter Oud. In juni 2007 is hij opgevolgd door Marcel Seriier. Juridisch hield de in 1907 opgerichte Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer in 2002 op te bestaan, maar het dorp Bergen bleef de vestigingsplaats De VW is, met name de laatste tientallen jaren, nauw betrokken bij de uitvoering van grote, meerdaagse evenementen zoals Jazz and Sail, waarvan hier een 'streetparade', en de Kunsttiendaagse (foto: Eelco Franz).

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 28