BERGEN AAN ZEE: NATUUR EN LANDSCHAP IN ARCHIEVEN Ter nagedachtenis aan Vlctor Westhoff, Verbrande Pan, Eén van de zeven beelden door Willem van der Velden. Foto auteur als referentie. Het meest bijzondere van het werk van Hoffmann en Westhoff zijn de toen aangelegde 36 permanente kwadraten: proefvlakken waarin regelmatig de veranderingen in de plantengroei worden genoteerd en naderhand worden uitgewerkt. Tot op lieden worden de proefvlakken opgenomen: een heel bijzondere reeks van waarnemingen! Westhoff heeft grote verdiensten in de natuurbescherming en het natuuronderzoek. Ter nagedachtenis aan hem zijn in zeven, over ons land verspreide landschappen, die hem zeer na aan het hart lagen, zeven identieke beelden geplaatst. In de Verbrande Pan, dicht bij dc Zeeweg, staat er een. De beeldend kunstenaar Willem van der Velden beeldde een 'onderzoeker' uit: Hij observeert Hij beschrijft de natuur De natuur is al haar verscheidenheid Telkens weer Hij volgt de natuur. Bijhouwers resultaten leverden ook een waardevol uitgangspunt voor het landsdekkende landschapsecologisch onderzoek in de jaren 1976-1979 door Bakker, Klijn en Van Zadelhof!. Een samenvatting van dit onderzoek geeft hun Duinen en duinvalleien. Een landschapse cologische studie van het Nederlandse duingebied. (Wagcningen, 1979). Door deze studie weten wc hoe onvoorstelbaar groot dc daling van het grondwater in de duinen is en welke dramatische gevolgen dit heeft gehad voor de samenstelling van de flora. Voor dc Berger duinen wordt hierop gedetailleerd ingegaan. Met veel inzet van deskundigheid en financiën, ondersteund door gericht en toegepast wetenschappelijk onderzoek, wordt dezer jaren getracht herstel van natuurlijke processen te stimuleren. Een verdere achteruitgang van natuur en landschap poogt men te stoppen dan wel te keren. De Verbrande Pan in de jaren '50: veel minder begroeid dan nu. Uitgave Bergensche Kunsthandel, Bergen NH.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 19