I Zoektocht x Hierdoor wordt ook mijn belangstelling voor deze uit het oog verloren schilder gewekt. Zijn destijds veel geroemde werken lijken van de aardbodem verdwenen. Sinds zijn overlijden is er m nog maar weinig over hem gepubliceerd. Waarom? Is er meer eer te behalen aan schilders van de Bergense School dan aan g een exotische Vlaamse solist? Worden gevluchte Belgen die pas na de oorlog terugkomen in eigen land doodgezwegen? Of.... hebben ook onze Belgische kunstbroeders in die tijd gekozen 5= voor modernisering? Zeker is dat met het plotseling verdwij- nen van nagenoeg zijn gehele collectie ook de belangstelling - voor Verbeeck wegzonk in de spelonken van de tijd. Er waren nog maar een tiental werken van hem bekend. De animo om deze vragen te beantwoorden is het startsein voor mijn intensieve zoektocht. Samen met mijn broer Willy en ondersteund door Vrienden van Verbeeck op het internet, ben ik op zoek gegaan. Een reis door de tijd die een jaar duurde, langs alle plaatsen waar Arthur heeft geleefd en gewerkt. Archieven van gemeenten en kunstacademies, kunst- en persdatabases worden bezocht, lange gesprekken gevoerd en feiten geïnventariseerd. Teveel om op te noemen en niet zonder succes! Hierbij mag niet onvermeld blijven de steun die ik hierbij heb gekregen heb van Jan Willem Lubber huizen, een echte Vriend van Verbeeck. Het volgende verhaal is een verkorte weergave van de resultaten van onze zoektocht. Zijn jeugd Arthur Verbeeck wordt op 2 februari 1874 geboren in Kieldrecht (België), een schilderachtig dorpje ten westen van Antwerpen, aan de Nederlandse grens bij Zeeuws Vlaanderen. Slapende dijken, wielen, kreken en geulen zijn rond Kieldrecht tastbare getuigen van de harde strijd tussen mens en natuur in een van de armste gebieden van België. In de tweede helft van de achttiende eeuw drijven va der en moeder Verbeeck een kleine kledingzaak aan de Dorps straat en onderhouden daarmee hun gezin met zes kinderen. Rond 1884, op tienjarige leeftijd verlaat Arthur Kieldrecht voor een schoolopleiding in Mechelen. Hij volgt aan het Athe neum de laatste twee jaar van zijn basisschool en daarna zes jaar middelbaar onderwijs. Zijn ouders hechten grote waarde aan zijn ontwikkeling, immers in die tijd bestond er in België nog geen schoolplicht (die kwam pas in 1914). Zijn vaders wens is dat zijn zoon een opleiding volgt tot veearts. Arthur is gek op dieren, maar zijn liefde voor tekenen en schilderen blijkt groter. Uiteindelijk overwint deze passie de vaderlijke bedenkingen. Opleiding en ontwikkeling in Antwerpen Na de dood van zijn vader in 1892 verhuist Arthur Verbeeck samen met zijn moeder naar Antwerpen. Uit de archieven van de Koninklijke Kunstacademie voor Schone Kunsten blijkt dat hij nog datzelfde jaar start met zijn kunstopleiding. Na het afsluiten zijn opleiding drijft hij met zijn broer Albert een fotozaak: Verbeeck Frères. De eerste fotografen uit de negen tiende eeuw waren over het algemeen zeer handig met pen en potlood. Zij moesten hun foto's immers kunnen bijwerken. Arthur beweegt zich het liefst in kunstkringen en leert zo Anna Catherina de Swerdt kennen. Anna is een be kende, vooraanstaande actrice die meer dan 12 jaar verbonden is geweest aan de Koninklijke Nederlandse Schouwburg in Antwerpen. Zij opende voor Arthur de deuren naar de wereld van de kunst. Zij trouwen op 4 juni 1897. Hij verlaat de zaak van zijn broer, start met Anna een eigen fotozaak Verbeek De Swerdt en richt zich volledig op de cliëntcle uit de wereld van toneel, theater, muziek, opera en literatuur. Rond de eeuwwisseling ontwikkelt hij zijn schilder vaardigheden bij zijn leermeesters Henry Luyten en Hcnri Rul. Daarnaast is Arthur Verbeeck actief in de wereld van de kunst. Hij is lid van de Antwerpse Kunstkring Wij en redacteur en fotograaf van de literaire tijdschriften Lucifer en Unitas. Tussen 1905 en 1914 neemt Arthur Verbeeck deel aan de Vierde Tentoonstelling van de Kunstkring Wij (1907), de Exposition Générale de Beaux-Arts te Brussel (1907), de Exposition Universelle et Internationale de Bruxcllcs (1910), de driejaarlijkse tentoonstelling De Kreek in Antwerpen (1911) en de Exposition des Arts in Spa (1914). Inmiddels is de Eerste Wereldoorlog begonnen en op 4 augustus 1914 trekken Duitse troepen het land binnen. Na Catalogus Herdenkingstentoonstelling 25 jarig bestaan Bergen aan Zee Dit portret van de beroemde variété artiest Jo Buziau hing in november 1928 op een tentoonstelling in de Koninklijke Kunstzaal Kleykamp in Den Haag.

Bergense kroniek | 2008 | | pagina 10