HERBERG-CAFE-RESTAURANT DUINVERMAAK 1860-2006 Café-Restaurant „DUinVERTTlAAK" (Van ouds het Vrouwtje aan 't Duin.) Prachtige Speeltuin. Zalen voor Gezelschappen Gelegen in de onmiddellijke nabijheid der Duinen en bekende Beukcboomen. Aanbevelend, C. BRUIT1 het welbekende veelbezochte plekje "Onder de Beuken dat als een boschzaal zich voor ons opent. Hooge beuken omringen de open ruimte of verrijzen er in hel midden als jorsche, rechte pilaren, met twee paar armen te omspannen. Knoestige lakken spreiden zich als reuzenslangen meters ver en strengelen zich naar boven in wirwar dooreen. Hel glanzende bladerdak laai slechts even het zonnetje door, om hier en daar lichtsprankels en lichtende punten te toovcren op het bruin doorspikkelde zand. En deze schaduw strekt zich uit naar den top van het. duin, slechts hier en daar onderbroken door een heldere plek zand, waar de vallende wind of de gutsende regen de bruine bladeren heeft meegevoerd. Geheimzinnig ruischt en suist het hier in de breedc kronen, die den wind opvangen en hem verhinderen zich neer te werpen, die de hooge hal beluwen, ook als de zeewind gierend komt aanvaren. Deze beschrijvingen te samen met de vele foto's en ansichtkaarten die ervan deze plek bestaan, geven ons een goed beeld van hoe het er eind 19e eeuw moet hebben uitgezien. Toename van het toerisme In 1871 werd op de wegen naar Egmond, Schoorl, Zanegeest en Koedijk enige verharding aangebracht. Daar door deze verbeteringen Bergen veel gemakkelijker te bereiken was, kwamen velen dit lieflijk oord bezoeken. De spoorweg verbinding zorgden voor dagjesmensen die van verder kwamen, bijvoorbeeld uit Haarlem en omstreken, waar de vrije toegang tot het duingebied beperkt was. Men liep dan vaak zingend vanaf station Alkmaar naar Bergen, wat ruim een uur in beslag nam en verbleef vervolgens de hele dag rond Duinvermaak met zijn schaduwrijke speeltuin, om aan het einde van de dag weer terug te keren. In die tijd was er ook een fietsenstalling die beheerd werd door jongens uit Alkmaar die eveneens voor hun baantje vanuit Alkmaar naar Bergen liepen. Familiefeesten werden gevierd 'Onder de Hooge Boomen' aan de duinzoom, bij het 'Het Vrouwtje aan 't Duin'. De koffie, thee en limonade werden dan door Klaas Bruin naar de plaats onder de bomen gebracht, waar vele tafels en stoelen stonden. Zijn vrouw Cornelia kwam achter hem aan niet de bruin gelakte theestoof. Dit komfoor met het kooltje vuur moest het water heet houden, want zoveel kopjes thee kon je zelfs niet uit deze reuzentrekpot schenken. Tussen de doorrijstal en de herberg stond een waterpomp waar men gratis water kon nemen. Langs de Brcelaan verrezen inmiddels verschillende pensions die het toenemende aantal toeristen konden herbergen. Deze locatie was voor toeristen perfect, op loopafstand van het dorp en bos en duinen. In advertenties vermeldden ze dit als volgt: Gelegen in de onmiddellijke nabijheid der duinen en bekende Beukenboomen. Ook grote verenigingen vonden in Duinvermaak een plaats om samen te komen. In 1874 werd bij het 'Het Vrouwtje aan 't Duin' de feestelijke samenkomst gehouden van de Neder- Iandsche Maatschappij van Nijverheid. In 1875 vond het concours van de schutterijofficicren plaats. De uitspanning Duinvermaak dankt haar bijnaam 'Het Vrouwtje aan 't Duin' aan de schutters, die daar omtrent die Advertentie uit P. Rus, Gids voor Bergen en Bergen aan Zee, uitgave WV 1914 De Breelaan gezien vanuit het bos, omstreeks 1917. (Collectie Piet Mooy) Ook in 1920 stond men al in de file voor Duinvermaak.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 9