Klaas Bruin Ten noordwesten van Duinvermaak bevond zich 'het Zandgat', een grote zandkuil waarlangs een pad het duin in liep. Direct achter het zandgat bevond zich een duintop, later bekend als 'het Klimduin'. Boeren uit Bergen mochten hier gratis het zand halen, waar ze in de zomer hun stalvloeren mee verfraaiden. Achter 'het Klimduin' bevond zich een uitgestrekt wandelgebied, ook wel 'de Ontginning' genoemd. Het mooiste uitzicht over het toen zo groene dorp had men vanaf 'de Nok', een 48 meter hoge duintop, die eigenlijk net over de gemeentegrens in de Schoorlse duinen lag, maar vanaf Bergen het makkelijkst te bereiken was. Het meest bezochte plekje werd 'Onder de Beuken' en later 'Onder de hooge Boomen' genoemd. Dit waren meters hoge bomen die een soort bosplein omzoomden. In de tijd dat men per rijtuig naar Bergen kwam om daar uit 'spelerijden' te gaan, werd de nodige mondvoorraad naar de voet van de duinen gedragen, waar zich dit bosplein bevond. Daar verschafte een hulpvaardige vrouw, 'het Vrouwtje aan 't Duin', water voor het zetten van koffie en thee. De dames konden hier heerlijk in de schaduw zitten met strooien hoeden en parasols als extra bescherming tegen de zon. Een damesgezicht behoorde immers blank en roze te zijn! Hoe het er in die tijd moet hebben uitgezien kunnen we vrij nauwkeurig nagaan doordat er prachtige beschrijvingen van wandelroutes bestaan die soms doorspekt zijn met de meest bloemrijke omschrijvingen. Bijvoorbeeld in de Gids voor Bergen en Bergen aan Zeegeschreven door P. Rus en in 1908 uitgegeven door 'De Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Bergen', VW, prijs 40 cent: Cornelia Bruin, 't Vrouwtje aan 't Duin. (Foto's collectie Museum Het Sterkenhuis)

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 8