Herberg-café-restaurant Duinvermaak 1860-2006 ELLEN STEVENS EN TRUUS WINDER 2Jct markante gebouw 'Duinvermaak' zoals wij het kennen, is in 1913 gebouwd naar een ontwerp van de bekende Bergense architect J.C. Lcijen (1876-1938) in opdracht van Cornelis Bruin. Wat velen van ons niet weten is dat er op dezelfde plek al sinds begin 1800 een boerderij heeft gestaan, die vanaf 1860 toen hij in handen kwam van Klaas Bruin, de vader van Cornelis Bruin, als herberg dienst deed. Opmerkelijk is het dat toen de heerlijkheid Bergen in 1815 verkocht werd aan jonkheer Willem Philip Barnaart uit Haarlem, het stuk bos tegenover de boerderij al in de boeken vermeld stond als 'Bosch voor vermaak'. Hieruit blijkt dat deze plek al een paar eeuwen lang voor vermaak en ontspanning heeft gezorgd. De weg waaraan de herberg stond, nu de Breelaan, noemde men toen de Hccrenwegh en later de Schoorlschen weg. Het plekje tegenover de herberg heette 'het Zandgat'. Van 1832 tot 1839 werd het pand aan de Heerenwegh bewoond door Willem Wokke, boer van beroep. In 1839 werd Jan Ariczsz. Louwe, een landman uit Schoorl, eigenaar van de boerderij, die hij vervolgens in 1841 doorverkocht aan Ide Min, een arbeider uit Bergen. Ide Min verkocht de boerderij in 1843 aan Arie Boon, ook een arbeider uit Bergen. In 1855 wordt er een nieuw huis gebouwd, de oude boerderij wordt gesloopt, vervolgens heeft Arie Boon deze in 1856 doorverkocht aan Klaas Zwart, een landman uit Schagen. Het jaar daarop, in 1857, werd Jacob Grin, een arbeider uit Wieringcrwaard de nieuwe eigenaar. Grin verkocht daarna het pand in 1860 aan Klaas Bruin die toen 22 jaar oud was. Klaas Bruin veranderde het pand vervolgens in een herberg. Belangrijke locatie De herberg van Klaas Bruin bevond zich strategisch gezien op een zeer gunstige locatie, namelijk aan de voet van de duinen, daar waar de echte duinen het dichtst bij het dorp lagen. Tegelijk bevond zich hier de doorgaande weg naar Schoorl, een onverharde smalle weg met aan de westzijde de steile duinhelling. Wanneer we nog iets verder teruggaan in de tijd, zien wc dat tijdens de 'Slag van Bergen', op 19 september 1799, de Bataafse en Franse verdedigers zich hadden ingegraven opde hoogste punten van de binnenduinrand en in het dorp zelf. Langs dit traject, de Hcereweg, Postweg, Duinweg en de huidige Breelaan, vonden heftige gevechten plaats tussen de Bataafs-Franse en de Russisch-Engelse troepen die via Camperduin, Groet en Schoorl het dorp Bergen probeerden binnen te komen. Tijdens de bouw van het huidige Duinvermaak in 1913 zijn er nog enkele bewijsstukjes van deze strijd opgegraven. Deze zijn nu nog te zien in de vitrinekast in de binnenhal van het restaurant. Het Vrouwtje aan 't Duin Al in de 17e eeuw trok men met Pinksteren en gedurende de zomermaanden met koetsen naar deze plek. De bouw van een 'uitspanning' (buitenherberg met stalhouderij) lag dus voor de hand. Het pand van Klaas Bruin werd in 1862 verbouwd tot herberg en links naast de herberg liet hij in 1868 een doorrijstal bouwen. In deze stal kon men destijds zijn paard onder brengen voor wat water en hooi of gras. De herberg noemde men toen al Duinvermaak maar werd in de volksmond ook wel 'Het Vrouwtje aan 't Duin' genoemd, een verwijzing naar Cornelia Bruin, de vrouw van Klaas. De herberg van Klaas Bruin onder de hoge bomen, 1907. (Collectie Piet Mooy) De herberg met links de doorrijstal en rechts de kiosk van Daalhof, banketbakker uit Alkmaar, 1909 (Collectie Piet Mooy)

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 7