GOLFBAAN gedaan en kwam Willem Kuin senior in beeld; voormalig kruidenier in Broekerhaven en vader van de huidige Willem. De grond werd gepacht van de gemeente en dat is nu nog steeds zo. De baan was (en is) van Pasen tot en met de Herfstvakantie geopend van 11 uur 's morgens tot laat in de avond als de laatste klanten vertrekken. De kinderen Kuin, vijf stuks, werden meteen ingeschakeld en Willem Jr. heeft dan ook een groot deel van zijn jeugd en alle vakanties op dc baan doorgebracht. Dat zonder betaling natuurlijk, en hij was dan ook flink jaloers op zijn vriendje Rudolf Lugten die een gulden van zijn vader kreeg en dat alleen om het gras te maaien. Dat maakte dat Willem er na zijn schooltijd niet aan dacht om dc midgetgolfbaan later over te nemen. Hij werd meubelmaker en studeerde binnenhuisarchitectuur op de Kunstacademie in Den Haag. Later werd hij werkmeester op een sociale werkplaats en volgde hij een opleiding in dc psychiatrie. Bovendien woonde hij heerlijk, met vrouw en kind, op een boerderijtje in Friesland. Dit bleef zo tot Willem senior in 1977 stopte met de baan en er andere geïnteresseerden voor overname waren. Dc keus was toen toch snel gemaakt, Friesland is mooi, maar Bergen en de kust tóch mooier. Het kleinvee werd ingeladen en de kippen kwamen op dc golfbaan terecht. Jaren later kocht hij nog wel een Fries paard, waarmee je in Bergen ook goed kon rondrijden. Naast zijn werk op de midgetgolfbaan geeft hij ook nog een aantal lesuren dierhouderij op het Clusius, meestal in dc praktijk, dus op dc boerderij. Waar dat Friese leven al niet goed voor is geweest. De oudste nog bestaande gravelbaan van het land Het woord midge betekent in het Engels dwerg of miniatuur en het midget- of minigolf is dan ook een verkleind golfspel. Het oud Nederlandse Kolfspel zal er wel niets mee te maken hebben, maar ook in dat spel sloeg men met een houten stok tegen een bal, maar dat ging dan in de straten en stegen van de stad, van stadspoort naar stadspoort en later op speciale banen. De meeste midgetgolfbanen in Nederland zijn aangelegd op beton; er zijn er nog maar weinige op gravel. Dat is niet verwonderlijk, want het onderhoud van een dergelijke baan geeft veel werk. Als het regent moeten de banen voorzichtig droog gemaakt en de afvoergaten opengehouden worden; bij mooi weer moet er iedere dag gesproeid worden. Het gravel moet regelmatig vernieuwd en de beschadigingen gerepareerd worden. Geen wonder dat er haast geen gravelbanen meer bestaan, maar op deze oudste nog bestaande gravelbaan van het land wordt de traditie gekoesterd. De hoge bomen geven een vracht aan bladeren af, wat ook veel onderhoudswerk met zich meebrengt, maar zij bepalen wel de sfeer van de baan. Het terras is klein maar wel essentieel; er wordt aardig wat omgezet op een mooie zomerdag. Hoewel, geef Willem maar een echte Hollandse zomer, dat scheelt in de omzet toch gauw zo'n tien procent en tijd voor het strand is er voor dc familie toch niet. Dc baan heeft zo zijn vaste klanten; van sommige badgasten komt al dc derde generatie. Met Kerst komen er kaarten uit Zweden en Duitsland. De baan hoort bij Bergen. Er is een grote groep kinderen die graag helpt en het is er altijd gezellig. Veel last van vandalisme op dc baan heel t Willem niet, hoewel, Midget Dc moderne jong en oud Een heerlijke ontspanning voor u en uw gezin Pril, f 1.00; kinderen roe 12 mar f 0.50 VERLICHTE BANEN (achter .Schrama") dc bezems die hij dertig jaar geleden nog buiten kon laten staan gaan nu 's nachts naar binnen en er zijn luiken voor de ramen gekomen. Maar ja, we leven nu in 2007 en niet meer in 1954, het jaar dat alles begon. Soms is hij wel eens bang dat dc gemeente dit strategische stukje grond niet met rust zal laten, hoewel hij zich dat eigenlijk niet voor kan stellen. Bergen is daarom zo aantrekkelijk als vakantieoord omdat bet voor killere dagen van zoveel meer waarde is voor baar gasten door de aanwezigheid van een uitgebreide en veelzijdige hoeveelheid recreatiemogelijkheden. In de eerste plaats zijn daar natuurlijk de bossen en de waterleidingduinen die ook bij minder zonnig weer lokken tot een heerlijk toeven. Maar er is meer! Wij denken aan de fraaie Midget-golfbaan, waarvan ge de entree vindt schuin tegenover de Dikke Boom achter de Ruïnekerk. Ge kunt U daar met een stel vrienden en vriendinnen op plezierige wijze vermaken. Het spel op de verschillende banenmet steeds weer andere met wat handigheid te overwinnen obstakels, kent ge in drie minuten en het houdt U zeker twee uur gezellig bezig, aldus de Badbode van juli 1959. Ik was toen dertien jaar en won natuurlijk nooit van mijn vader, maar deze was vast niet zo goed als baankampioen Timo Jonker die het baanrecord in 1985 op 28 slag en zette (dat is acht banen in één en tien banen in twee slagen) of buurjongen Coen Wittebrood die dit jaar de baan in 34 slagen rondde. De Merelhof, vertier voor jong en oud.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 31