Midgetgolfbaan 'de Merelhof' MARIJKE KIRPENSTE1N Onder oude bomen ligt de baan verscholen; vrolijke geluiden van spelende mensen komen je tegemoet. Een kreet als de bal er in één keer ingaat, een biertje om het succes te vieren of het verlies te verwerken. Regelmatig wandel ik er langs, altijd met een nostalgisch gevoel van verlangen. Als kind kwam ik er vaak, met mijn grote vader die altijd zo graag wilde winnen. Daarna kregen we een ijsje bij Schrama op de hoek en hadden we weer een heerlijke dag. Entree midgetgolfbaan aan het Kerkepad - vóór de telefooncentrale gebouwd werd. MIDGET-GOLFBAAN „SE>e <772ere//tof (Achter de Rulnekerk) KERKEPAD - BERGEN N H VR II KAART Geldig voor 1 «pel Doorlopend geopend 's Avonds gezellig verlicht .V- WTr-.w i Bergens burgemeester Huygens aan slag op de midgetgolfbaan Badbode juli 1959. Nieuwsgierig naar de oorsprong van de baan en het spel maak ik een afspraak met Willem Kuin, beheerder/eigenaar van de baan en, mede daardoor, een bekende Bergcnaar. Willem vertelt dat in 1954 twee mannen, Morkhoven en Kolhorn genaamd, heel veel midgetgolfbanen langs de kust van Nederland hebben aangelegd. Het toerisme was in opkomst en daar werd handig op ingespeeld; met een caravan trokken ze langs de kustplaatsen om geschikte plekjes te zoeken. Dit centraal gelegen plekje van Bergen, tussen de huizen, lag braak en leek geschikt. Eeuwen geleden hadden hier één of twee boerderijtjes gestaan, wat aan de stand van de bomen nog te zien is. Daarna werd het terrein waarschijnlijk voor het storten van vuil gebruikt. Wat graafwerk van Ondinc Gravemeijer en Willem zelf, heeft al heel wat vondsten opgeleverd die deze theorie bevestigen. Botten van dieren, boerengeeltjes, versiering van een Westfriese klederdracht en talloze scherven van aardewerk. Ook werden er grote nagels gevonden waar de rails van Bello mee vast zaten, want een deel van het tracé van de spoorbaan is bij de midgetgolfbaan getrokken. Dit was ter compensatie voor het stuk grond van de telefooncentrale die in 1968 werd gebouwd; volgens Willem een historische fout van de gemeenteraad om dat lelijke gebouw op die mooie plek neer te zetten. De eerste zetbaas heette Ruiter, pottenbakker van beroep, die in het huidige pand van opticien Pastoor woonde. Toen de baan na twee jaar goed begon te lopen, werd hij in de verkoop

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 30