HET SOLDATENLEVEN IN BERGEN AAN ZEE TIJDENS DE MOBILISATIE VAN 1939-1940 Geleende schaatsen: Rijwiel- en schaatsenhandelaar Plomp aan de Jan Oldenburg- laan deelde ons mede dat in den 'ijstijd' aan een soldaat in vertrouwen een paar schaatsen geleend zijn, welke hem nooit zijn terugbezorgd. Afgezien van onze eigen mening over dergelijke handelwijze, kunnen wij ons goed voorstellen dat het oordeel van deze Berger winkelier ten opzichte van de onzen er ook niet malscher op wordt. Een paar weken later komen we het volgende bericht tegen in de rubriek Kantonnementsnieuws Woensdag 20 Maart j.l. heeft de bekende voordrachts kunstenaar Henk Schaer in het kerkgebouw te Bergen aan Zee het Passieverhaal van Dr. Cyriel Verschaeve voorgedragen. Het gebouw was zeer goed bezet en de aanwezigen luisterden met groote aandacht naar Verscbaeve's schoon verhaal van het lijden en sterven van onzen Heer Jezus Christus; Henk Schaer droeg het op meesterlijke wijze voor. Wij danken Mevrouw, Baronesse Taets van Amerongen, die ons het kerkgebouw ter beschikking stelde. Medewerking werd verleend door het gemengd kwartet van de zangvereniging Duinklanken, dat een aantal liederen ten gehoore bracht; gaarne willen wij Mevrouw Stroom er, mej. Reidanus en de heeren Van Dijk en Van Kammen bedanken voor bun medewerking. In een soortgelijk artikel op 20 april 1940 treffen we weer hetzelfde koor aan: ....De zangvereniging 'Duinklanken' verdient een bijzondere vermelding; de liederen werden uitstekend gezongen en de dirigent, serg. Van Kammen werd daarvoor dan ook terecht met een bouquet bloemen gehuldigd. Als altijd had onze accordeonvirtuoos Cohen een groot succes. Als extra nummer zong mevrouw Stroomer het lied van de Bergenaren, en de partij sabel na de pauze, zoowel als het Fransch saluut, had ieders belangstelling.... Op 4 mei 1940 verscheen de laatste Geeft Acht: Wij hebben de laatste weken opnieuw een verhoogde spanning in de internationale politieke situatie meegemaakt. Als gevolg daarvan werden alle verloven ingetrokken en werd, kort daarop, de Staat van Beleg voor het gehele land afgekondigd, een maatregel, die door de regeering genomen werd, wel in de eerste plaats om gevrijwaard te kunnen zijn tegen iedere blijk van verraad[...]Wij behoeven ons niet te ontveinzen, dat de strijd die tusschen de groote mogendheden is ontbrand, er eene schijnt te zijn, die tot het bittere einde zal worden uitgevochten. De bewoners van Bergen aan Zee werden op 10 mei 1940 opgeschrikt door een aantal overvliegende Duitse Heinkcl bommenwerpers op weg naar het vliegveld Bergen voor een drie kwartier durend bombardement. Dezelfde middag volgden nog twee bombardementen, die twee soldaten het leven kostten en waarbij vier gewonden vielen. In De Heerlijkheid Bergen in Woord en Beeld van M. van Reenen-Völter, lezen we: 17 Mei fietste een colonne Duitsers het dorpje binnen, ongeveer 50 man, die in 'Trianon' en in enkele huizen voor een paar dagen onderkomen namen en op 19 Mei werd 'Ulysses' bezet....Zon dag 19 Mei vonden de laatste diensten voor de militairen in het kerkje plaats, te beginnen met de R. Katholieke: deze diensten waren tot de laatste plaats bezet. Spoedig daarna vertrokken de manschappen, terwijl de staf in Schoorl en later in Alkmaar moest verblijven om al het nodige af te wikkelen. Het leven aan Zee hernam de normale loop, maar het was er als uitgestorven.... „Nu die Cantine er is ben ik bang dat we hier blijven wonen!" Geeft Acht, nummer 33,4 mei 1940. Geraadpleegde bronnen: - Dagboek van korporaal J.H.Th.J. Westen. - Geeft Acht, Orgaan van Ontwikkeling en Ontspanning van het 12e Depotbataljon te Bergen aan Zee, nrs 1-33, 16 september 1939 - 4 mei 1940 - Bergen aan Zee, badplaats sinds 1906, onder redactie van H. Jellema, Schoorl, Pirola, 1981 - Een verjaardag aan zee: Bergen aan Zee 1906-2006, Bert Buizer en Frits David Zeiler, Schoorl, Pirola, 2006 - Bergense Kroniek,Themanummer 1, Bergen '40-'45, mei 1995 - Bergense Kroniek, Bergen aan Zee 100 jaar, Jubileumnummer, juni 2006 - De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld, M. van Reenen-Völter, tweede uitgebreide druk, Hermsz. Coster, Alkmaar, 1948

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 29