HET SOLDATENLEVEN IN BERGEN AAN ZEETIJDENS DE MOBILISATIE VAN 1939-1940 De Kerstviering in Bergen aan Zee heeft me wel een halve dag verlof gekost, maar ik ben voldaan. Half Januari blijf ik met verlof ziek thuis vanwege een opgelopen hevige angina. Ook Harry en Hansje hebben het zwaar te pakken en zo wordt 't half Februari voor ik naar 't depót kan terugkeren. Daar is inmiddels 't niet meer verwachte gebeurd: Ik word toch overgeplaatst!' Op 16 Februari '40 verlaat ik gepakt en gezakt op mijn dooie alleentje en met weemoed in het hart om alles, wat ik hier moet achterlaten en wat me ondanks alles toch lief is geworden, Bergen aan Zee voor goed "'villa Aquarius aan dc Patijnweg moest later worden afgebroken evenals vele andere huizen in Bergen aan Zee. Korporaal Westen werd via Den Haag op 17 februari overgeplaatst naar Asten in De Peel in Noord-Brabant, waar hij geconfronteerd werd met het echte oorlogsgeweld, dat zijn verdere leven sterk heeft beïnvloed. Hij stierf op 16 maart 1970, op 62-jarige leeftijd, te Apeldoorn. Geeft Acht Op 16 september 1939 verschijnt het eerste nummer van het blad Geeft Acht, Orgaan van ontwikkeling en ontspanning van het 12e Depotbataljon. Het werd wekelijks gratis onder de soldaten verspreid, burgers betaalden 10 cent. (Zie hierover ook Ellen ten Berge, Gemobiliseerd in Bergen aan Zee in Bergen aan Zee 100 jaarhet Jubileumnummer van de Bergense Kroniek, juni 2006) Op 20 september inspecteert Prins Bernhard, gestoken in het uniform van kapitein, in gezelschap van zijn adjudant luitenant- kolonel H.J. Phaff en kolonel Rutgers van der Loeff de troepen in Bergen aan Zee. Daarna vertrekt het drietal, nu ook in gezelschap van kapitein Van der Waall, naar het vliegveld Bergen. Opmerkelijk is dat van dit bezoek geen melding wordt gemaakt in het dagboek van J. Westen, noch in het blad Geeft Acht. Het voor ons eerste belangrijke bericht met betrekking tot Bergen aan Zee in Geeft Acht, vonden we in de uitgave van 9 december 1939: De ingebruikneming van het Barakkenkamp Generaal Hakstroh en kolonel Rutgers van der Loeff tijdens een bezoek aan Bergen aan Zee, ter gelegenheid van dc overdracht van het Barakkenkamp, op Vrijdag 1 Dec. j.l. Als rectificatie van een onjuiste vermelding in het vorige nummer van "Geeft Acht geven wij nog een résumé van den juisten loop der gebeur tenissen. Nadat de kapitein van de genie Perquin bet barakken kamp namens den Minister had overgedragen aan den kolonel Rutgers van der Loeff, droeg deze dit in gebruik over aan den Bataljonscommandant J.D. v.d. Waall, die zich in een toespraak tot de opgestelde militairen richtte. Hierna werd dc Driekleur geheschen en deed de B. C. mededeling van het feit, dat de Baron Taets van Amerongen er in had toegestemd dat zijn naam met het kamp verbonden zou worden. Na een kort woord van den Baron Taets van Amerongen volgde het défilé.... (Baron H.L. Taets van Amerongen was architect en directeur van de BEM, de N.V. Bouw-Exploitatie-Maatschappij Bergen aan Zee). De zaterdag voor Kerst 1939 was er een groot feest in de 'cantine van Nassau-Bergen'. Het cabaret Palletier, bestaande uit drie dames en drie heren, verzorgde een gevarieerd programma. Bij het begin van de voorstelling werd meegedeeld, dat baron Taets van Amerongen een gratis consumptie voor alle aanwezige militairen aanbood. Hiervan konden 500 man profiteren. Op dezelfde pagina komen we het volgende bericht tegen: De Bibliotheek van het 12e Depótbat. is iederen dag geopend voor allen, ook voor de kustwacht en de marine kustwacht. Als een van jullie 's avonds niet kan komen, probeer dan eens overdag. Wij wenschen ons geacht lezerspubliek een super-service te bieden! Nieuwe wintergasten! Ons adres is: Bijgebouw Deutsche Ferienkolonie, ongeveer tegenover den ingang van het Barakkenkamp. Uitleening: 6.15 tot 7.15 iederen werkdag. Alles gratis. Alles gratis. Ontwikkeling en Ontspanning Dat er veel werd ondernomen om de manschappen te onder houden, mag blijken uit de vele cursussen die in Bergen aan Zee en Bergen zelf werden aangeboden door de afdeling O. en O., Ontwikkeling en Ontspanning. Kapitein Van der Waall zei Prins Bernard op inspectiebezoek in Bergen aan Zee, 20 september 1939. (Foto: Regionaal Archief Alkmaar uit het familiearchief Van Reenen) De Commissie voor Ontwikkeling en Onlspanning ie Bergen aan Zee heeft de eer U hiermede uii te noodigen tot het bijwonen van voor officieren en genoodigden, te geverfcioor ff1' *<- y /Zy j De Commissie voor O. en O. ijl Bergen aan Zee.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 27