Karei de Grotelaan 11-17, architect J.C. Leijen, 1912. (Foto: Riet Moreu) 'De Reigertoren' villa voor het echtpaar Selleger, in 1918 gebouwd door architect J. B. van Loghem. (Foto: I. Mahieu) Reden temeer om ervoor te zorgen dat bescherming van cultuurbezit dan in elk geval door een goed gemeentelijk beleid wordt gewaarborgd! Zoals in het begin van dit artikel al werd gesteld kunnen wij ons in Bergen verheugen in een brede belangstelling van de bevolking voor het rijke cultuurgoed dat ons omringt. Dat komt, naast het grote ledental van de historische vereniging, ook tot uiting in het bestaan van tal van andere organisaties die zich bekommeren om het behoud en beheer van waardevolle zaken als daar zijn: molens, kerken, boerderijen en het cultuurhistorisch landschap. In dat verband mag de Vereniging Nieuw Bergen, opgericht in 1967 en thans actief onder de naam Stichting Mr. Frits Zeiler niet onvermeld blijven. Behoud van Dorpsschoon, Landschap en Leefbaarheid Bergen, zo luidt de doelstelling. Menigmaal komt de Zeilerstichting dan ook in het geweer als het gaat om het beschermen van cultuurgoed in de meest brede zin van het woord. De Stichting Behoud Bouwkunst Bergen (SBBB) In 1997 vond in Museum Kranenburgh een succesvolle tentoonstelling plaats onder de titel: Bouwkunst in Bergen en Bergen aan Zee 1900-1940. Ter gelegenheid daarvan verscheen ook een boekje onder dezelfde titel, samengesteld door Eline van Leeuwen en Wim Vroom. Inmiddels is deze, men kan wel stellen architectuurgids, al aan een derde druk bezig en een onmisbare informatiebron voor wie geïnteresseerd is in de bijzondere architectuur die Bergen rijk is. De tentoonstelling heeft o.a. duidelijk gemaakt dat veel Bergenaren zich zorgen maken over met name het verdwijnen van karakteristieke en architectuurhistorisch waardevolle panden. Daarom besloten Wim Vroom, Fred IJff en schrijver dezes in 1998 een stichting op te richten met als specifieke doelstelling het bevorderen van het behoud van architectonisch cultuurgoed in de gemeente Bergen. De stichting doet dit door middel van het geven van voorlichting en advies, het signaleren van knelpunten en, in concreto, het bevorderen van plaatsing op de monumentenlijst van naar haar oordeel monumentwaardige objecten. Aanvragen daartoe worden regelmatig gedaan. Deze dienen uiteraard goed onderbouwd te zijn. Het gaat daarbij niet om begrippen als mooi of lelijk maar om criteria als: is het object architectuurhistorisch van belang, zou verwijdering of wijziging van het pand de samenhang met de omgeving verstoren, is er sprake van zeldzaamheids- waarde. Het zou, in het kader van dit artikel te ver voeren op al deze zaken in te gaan, als maar duidelijk is dat het bij de beoordeling van potentiële monumenten niet louter gaat om nostalgie of esthetiek. Het bestuur van de SBBB bestaat uit enkele architecten met specifieke kennis op het gebied van architectuurhistorie en monumentenzorg, een historicus en een jurist. De stichting beschikt over een uitgebreide documentatie van karakteristieke en beeldbepalende panden in Bergen. Deze documentatie vormde de basis voor eerder genoemde tentoonstelling. Alfabetisch geordend vindt men er de gegevens in van vrijwel alle architecten die in Bergen hun sporen hebben nagelaten. Op verzoek kan deze documentatie worden ingezien. De Stichting Behoud Bouwkunst Bergen heeft zich in de loop der jaren een steeds duidelijker plaats weten te verwerven binnen het krachtenveld van overheden en andere instanties die zich met het behoud van architectonisch cultuurgoed c.q. monumentenzorg bezig houden. Zij constateert echter dat een hoge mate van waakzaamheid geboden blijft wil Bergen haar betiteling Bergen, dorp vol monumenten waardig blijven.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 24