Monumentenzorg, een zorg TON DISSEN De Stichting Behoud Bouwkunst Bergen en de zorg voor Bergense monumenten De redactie van de Bergense Kroniek heeft mij gevraagd, mede gezien mijn voorzitterschap van de Stichting Behoud Bouwkunst Bergen (SBBB), om iets te schrijven over monumentenzorg in Bergen. Alleen al het grote ledenaantal van de Historische Vereniging Bergen NH geeft aan hoeveel belangstelling er bestaat voor het vele en belangrijke historische cultuurgoed dat zich binnen onze gemeente bevindt. Gebeurtenissen die het aanzien van Bergen raken, zoals de sloop van beeldbepalende panden, of de voorgenomen wijziging van cultuurhistorische plekken, zoals bijvoorbeeld het Oude Hof, roepen altijd veel reacties en soms weerstand op. Voor de overheid en andere belanghebbenden is dat soms lastig. Men dient zich echter te realiseren dat het alleen maar verheugend is dat zovelen zich betrokken voelen bij de bescherming van het gezamenlijke historische erfeoed. De Gcielotm. Kerk te Eergen N, H. Gereformeerde kerk uit 1927 van architect B.T. Boeyinga. In dit provinciale monument zullen binnenkort appartementen worden gebouwd. (Collectie Maria Smook) Een beetje geschiedenis In een uitgave van de Bergense Kroniek mag een korte historische terugblik natuurlijk niet ontbreken. AI in 1809 vaardigde Lodewijk Napoleon een decreet uit waarbij kerken in Nederland verplicht werden hun gebouwen goed te onderhouden. Het is echter jonkheer Victor de Stucrs (1843- 1916) aan wie de eer toekomt monumentenzorg in Nederland echt op de politieke agenda te hebben gezet. Zijn befaamde kritische artikel in het gezaghebbende tijdschrift De Gids (1873) onder de uitdagende titel Holland op zijn smalst bevatte een felle aanklacht tegen de wijze waarop in Nederland met waardevolle monumenten en kunstvoorwerpen werd omgegaan. Zijn bemoeienis heeft ertoe geleid dat de rijksoverheid tot een actief monumentenbeleid is over gegaan. Inventarisatie en beschrijving van beschermingswaardige objecten en regelgeving met betrekking tot onderhoud en instandhouding daarvan, kwamen op zijn initiatief tot stand. Toch kwam pas in 1961 in Nederland de Monumentenwet tot stand, later herzien (1988) en in 2007 nog weer aangepast. Deze wet geeft het rijk de bevoegdheid monumenten en (beschermde) dorps- en stadsgezichten aan te wijzen. Bij de gemeenten werd de verantwoordelijkheid neergelegd toe te zien op zorgvuldig onderhoud en beheer van de door het rijk aangewezen monumenten. Hiertoe stelt de rijks overheid jaarlijks een (bescheiden) budget ter beschikking.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 21