Tot de Bergense zomerevenementen behoorden sinds 1924 de door de VW georganiseerde, bloemencorso's. De kleurig versierde boeren wagens en auto's trokken tot 1952 veel bekijks. (Foto uit 1930, privé-collectie) In 1931 werd het 25 jarig bestaan van Bergen aan Zee uitbundig gevierd. Een blijvende herinnering was de plaatsing van een monumentale lantaarn, naar ontwerp van de architect Majella Cijffers. Op de foto de onthulling op 26 juni 1931. (Privé-collectie). Het groene, houten WV-kantoor, ontwerp architect J.C. Leijen, werd op 5 mei 1922 geopend. Het was tot 1955 bij de VW Bergen in gebruik, waarna het een woning werd. Nu is er een kunsthandel in gevestigd. (Foto uit 1990, privé-collectie) In 1935 liet de VW «tan het einde van de Breelaan bij restaurant Duinvermaak, in een fraaie duinpan, een geheel nieuw openluchttheater aanleggen. Omdat het publick, door de opkomende televisie en de betrekkelijk afgelegen locatie, het in latere jaren liet afweten, werd het theater gesloten en werd op deze plaats in 1969 een kunstskibaan, nu van skivereniging II Primo, aangelegd. Zo werd er op die plaats weer een eigentijdse vorm van recreatie toegevoegd. Nieuwe tijden De jaren '20 van de vorige eeuw noemt men wel de 'moderne tijd'. Ook voor de VVV braken andere tijden aan. Dat begon in 1920 met het aantreden van de heer C.F. Zeiler als nieuwe VW-voorzitter. Op 5 mei 1922 werd aan de Oude Prinsweg het stijlvolle houten kantoorgebouw, ontworpen door architect Jan C. Leijen, in gebruik genomen. De VW pakte ook de zomerfestiviteiten grootser aan om de toenemende stroom gasten en ook vele dorpsgenoten te plezieren. Men organiseerde op 13 augustus 1924 het eerste van de bekende, jaarlijkse bloemencorso's en in de zomer van 1926 de eerste verlichtings avond. Het laatste corso was in 1952, maar verlichtingsavond wordt nog elk jaar gehouden. Een verrassend toeristisch fenomeen was de verschijning op 1 juli 1925 van de zgn. 'badtrein'. De in Bergense hotels en particuliere huizen logerende forensen namen deze stoomtram om zich in hun 'eigen' reizigerswagon via het station Alkmaar Puin en fundamenten van het in 1943 op last van de bezetter afgebroken hotel Nassau-Bergen te Bergen aan Zee. In deze kelderruïnes werd na de oorlog het Zeeaquarium gevestigd. (Foto uit 1946, privé-collectie) naar Amsterdam CS en terug te laten vervoeren. Deze unieke spoorwegservice bleef tot 1931 bestaan. Kenmerkend voor de jaren '30 in Bergen en Bergen aan Zee was de groei op toeristisch gebied. Bij de VW was er een ledenaanwas van 405 in 1927 tot 567 in 1935. Naast de bestaande accommodatie in hotels en pensions was er een grote toename van het aantal huizen en zomerhuizen dat door particulieren, gemeubileerd, aan toeristen werd verhuurd. Het totale aantal gasten in de drukste vakantieweek liep soms op tot bijna 5000. Bergen aan Zee 25 jaar Duurde het eeuwfeest van de badplaats in 2006 een heel jaar, voor de viering van het 25-jarig bestaan in 1931 werden enkele dagen uitgetrokken, maar dat werd dan ook een geweldig feest, voor zowel de toeristen als de bewoners van beide dorpen. Het jaar 1939 was het jaar van de Mobilisatie en dat betekende een toevloed van Nederlandse militairen. Er dreigde een oorlog en vanwege het militaire Vliegveld Bergen in de Bergermeer, werden in beide dorpen, o.a. in hotels en kampementen bewakingstroepen gelegerd. In het WV-kantoor was de Veldpost ondergebracht. Oorlogsperiode De VW bleef onder de veranderde omstandigheden functioneren, maar net voordat het seizoen 1940 begon, werd het Vliegveld Bergen op 10 mei door de Duitse Luftwaffe gebombardeerd. Ondanks de toen ook in Nederland begonnen Tweede Wereldoorlog kwamen de toeristen in de zomers van 1940, 1941 en 1942 toch naar de beide dorpen; daarna was dat afgelopen. De bevolking was grotendeels geëvacueerd en alle hotels waren door de Duitse bezetter gevorderd. In Bergen aan Zee werden er enkele, zoals hotel Nassau-Bergen, volledig afgebroken. In de zomer van 1945 kwamen de gasten pas weer terug en kon de VVV het werk hervatten. Op 24 september 1945 werd tijdens de eerste VW-ledenvergadering het uit 1940 bestaande bestuur, dat begin 1943 noodgedwongen het verenigingswerk stillegde, herkozen. Het bestond toen uit D.A.(Dirk) Klomp, voorzitter, J. H. Roggeveen, vice-voorzitter, C.F. Zeiler, secretaris, P. Blankendaal, penningmeester en de leden H.L. Baron Taets van Amerongen, J.E. Miltenburg en J.A.Haakman. Wordt vervolgd in de Bergense Kroniek van april 2008

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 20