TWEE TOERISTENPLAATSEN EN DE 100 JARIGE VVV - BERGEN voorkomen. Het programma vermeldde o.a. de oprichting van een informatiebureau, de plaatsing van zitbanken en afval- manden in de bossen, de verbetering van de wegen en tenslotte dc aanvraag van een gemeentelijke subsidie. In 1908 telde de jonge vereniging al 67 leden en 14 donateurs. In 1912 deed zich het opmerkelijke feit voor dat VVV- voorzitter Veldheer aftrad. Hij kon zich niet meer verenigen met de toen gebouwde 'moderne' villa's. Volgens Veldheer strookte dat niet met de VW-statutcn, waarin het behoud van het 'eigenaardig schoon' werd aanbevolen. Veldheers aftreden leidde tot een herschikking in het bestuur. Hierna zag het VW-bestuur er als volgt uit: H. Siebert Koster, voorzitter, C.F. Zeiler, vice-voorzitter, H. van der Heyden, secretaris, D.A. (Dirk) Klomp, tweede secretaris en J.C. Leijen, penningmeester. Eerste wegwijzers In deze beginjaren van het toerisme en dc VW moeten we de algemene situatie in Bergen en Bergen aan Zee in het oog houden. Beide dorpen beleefden, mede door de komst van de stoomtram, een ongekende ontwikkeling. Bergen werd toen niet alleen 'ontdekt' als schilderachtig toeristenoord met polders, bossen, duinen, de zee en het strand, maar ook als een aantrekkelijke woonplaats voor welgestclden. Vandaar dat met name Bergen-Binncn door nieuwbouw, vergeleken met de 19c eeuw, een verrassende groei doormaakte. Telde Bergen in 1901 nog 1553 vaste inwoners, in 1910 waren dat er al 2247, in 1925 was het aantal gestegen tot 4835 en in 1940 zelfs tot 6903. Vergelijken wc het inwoneraantal van 1901 met dat van 2007 (ongeveer 14.000), dan zien we een toename met ruim 900 Terug nu naar het dorpje, waar de VW in 1909 de eerste wegwijzer plaatste, die o.a. 'de met de tram aankomenden de weg naar de bosschcn, duinen en zee aangeeft'. In datzelfde jaar kwam de nog altijd boeiende Gids voor Bergen en Bergen aan Zeegeschreven door P. Rus en geïllustreerd door voorzitter Veldheer, bij de WV uit. Een tweede uitgave van dc VW was in 1910 het informatieblad met de lange naam, de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode, later kortweg De Badbode genoemd. Burgemeestersvrouw M.A.D. van Reenen-Völter nam hiertoe het initiatief en de journalist C. Nannes Gorter was er 19 jaar de redacteur van. Naast deze twee uitgaven verschenen er ten behoeve van dc promotie buiten Bergen de eerste brochures, meesterstukjes die terecht in historisch museum Het Stcrkcnhuis zijn beland. Informatiebureau De VW beschikte sinds 1912 over een informatiebureau, dat gevestigd was in de Berger Kunsthandel, het stijlvolle pand met de klokgevel uit 1787, nu deel uitmakend van restaurant Het Huis met de Pilaren. Bcrgenaar P.J. (Piet) Brouwer was daar de beheerder; hij verkocht er tevens dc door hem uitgegeven prentbriefkaarten. Brouwer werd in 1913 aangesteld als directeur van de Bergense VW. De vereniging had inmiddels de contributie bijgesteld; men betaalde vanaf 1913 per jaar f 2,-. De Eerste Wereldoorlog, 1914-1918, leidde hier tot het wegblijven van de stroom buitenlandse toeristen. De Neder landers konden wegens de gesloten grenzen nergens de grens over en bleven massaal in eigen land. Dc Bergense dorpen profiteerden hier enorm van. Er was in beide dorpen in die jaren overigens ruim voldoende toeristische accommodatie: 242 zitkamers en 849 slaapkamers met 1603 bedden. Adam in Ballingschap Vanzelfsprekend spande dc VW zich, behalve voor de promotie en de informatieverstrekking, ook in voor het beschaafde amusement van de naar de beide dorpen gekomen vreemdelingen. Vooral de verblijfstocrist moest met attracties van niveau worden beziggehouden. In dc Maesdammerhof, het bosgebied tegenover burgcmecsterswoning Huize Kranenburgh, konden bezoekers op 18 augustus 1911 (hoogseizoen!) genieten van een openlucht uitvoering van Vondels Adam in Ballingschap door het gezel schap van Willem Rooyaards. Op deze locatie zouden nog meer voorstellingen volgen: in de zomer van 1917 speelde Albcrt van Dalsum hier dc hoofdrol in Vondels Joseph in Dothan. De Bergense kunstschilder Jan Bleys ontwierp de kop van de Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode Deze VVV-uitgave verscheen voor het eerst op 3 juni 1910. (Privé-collectie) Het informatiekantoor van de VW was vanaf 1912 in de Berger Kunsthandel van Piet Brouwer gevestigd. Dit monumentale pand uit 1799 is nu onderdeel van restaurant Het Huis met de Pilaren (Tekening van Jaap Veldheer, 1910) Vlakbij restaurant Duinvermaak werd in 1935 door de VW een nieuw openluchttheater aangelegd. In 1969 verdwenen de betonnen tribunes en werden er borstelbanen en later de kunstskibanen van II Primo aangelegd. (Foto uit 1969, Topografische Atlas, Regionaal Archief, Alkmaar).

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 19