Aan de Dorpsstraat liet J. Oldenburg in 1910 het pension Theresia bouwen. Het bedrijf werd in 1952 overgenomen door J. Bosma, die het herdoopte in pension Marijke. (Foto uit 1935, privë-collectie) SB Café-Pension Prins Maurits werd in 1907 geopend. Nog tijdens de bouw veranderde men het oorspronkelijk als boerderij bedoelde gebouw in een restaurant. (Foto uit 1909, privé-collectie) Jaap Veldheer, kunstschilder en eerste voorzitter van de WV, was de ontwerper van het vignet van de jonge vereniging (1910, privé-collectie) De komst van de stoomtram in 1905 (vanaf 1909 doorgaand naar Bergen aan Zee) zorgt op het spoorwegemplacement bij het Bergense station voor grote drukte. Nu bevindt zich hier het Plein. (Foto uit 1919, privé-collectie) Breelaan toplocatie Verrassenderwijs ontstond in Bergen kort na 1900 de relatie tussen deze dagrecreatie en het 'echte' toerisme. Vanuit het dorpscentrum was er slechts één weg, die de bezoekers naar de attracties bij de duinrand leidde: de Breelaan. Vooruitziende ondernemers zagen, toen het verblijfstoerisme zich aandiende, langs deze laan de ideale locatie voor hun hotel of pension. Reeds vanaf 1902 verrezen langs de Breelaan, gerekend vanaf de Ruïnekerk tot café-restaurant Duinvermaak, maar liefst 15 hotels en pensions. Vijf hiervan zijn nog in bedrijf (o.a. het Parkhotel); de andere kregen (meestal na afbraak of ver bouwing) een andere bestemming (o.a. Beau Séjour dat na verbouwing/uitbreiding een appartementencomplex werd). Toen het opkomende toerisme zich eenmaal vaster in de beide dorpen had genesteld en de aanwezigheid van het strand daarbij een belangrijke rol begon te spelen, verrezen er ook pensions en hotels buiten de Breelaan. Ook in Bergen aan Zee verschenen er vanaf 1906 op verschillende plaatsen hotels Vreemdelingenverkeer Egmond aan Zee was als badplaats Bergen vóór en diende zeker als een goed en inspirerend voorbeeld voor de Bergenaren, met name voor het burgemeestersechtpaar Van Reenen. In navolging van bijvoorbeeld Scheveningen verwelkomden de eerste hotels daar reeds vanaf 1890 de liefhebbers van een zeebad, iets geheel nieuws voor die tijd. De WV Egmond aan Zee werd als derde in Noord-Holland in 1895 opgericht. Egmond aan Zee profiteerde evenals Bergen van de nieuwe, op 20 juli 1905 geopende tramverbinding Egmond aan Zee-Alkmaar-Bergen. De stoomtram bracht niet alleen dagrecreanten naar de dorpen aan de tramlijn, maar ook verblijfstoeristen van verre. Deze vorm van openbaar vervoer stimuleerde vanaf dat jaar de bouw van hotels, pensions, winkels en woningen in Bergen. De noodzaak van toeristische informatie en promotie deed zich ook hier steeds sterker voelen. Met het stichten van een 'eigen' badplaats ontstond meteen ook de mogelijkheid van strandrecreatie, iets geheel nieuws voor de beide Bergense dorpen en als zodanig van blijvende essentiële betekenis. Enkele gedenkwaardige feiten: op 23 juli 1906 stonden bij Bergen aan Zee de eerste badkoetsen op het strand en in 1907 openden de hotels Prins Maurits en Nassau-Bergcn hun deuren voor de 'vreemdelingen'. De roep van de hoteliers en andere belanghebbenden om reclame in beide dorpen werd luider. Logisch dat in de loop van 1907 besloten werd om hier een 'Vereeniging ter Bevordering van het Vreemdelingenverkeer', voortaan WV te noemen, op te richten. De vereniging was bedoeld voor de hele, toenmalige, gemeente Bergen; tot december 1953 zou het bij deze ene VW blijven. In dat jaar werd te Bergen aan Zee de tweede VVV binnen de gemeente opgericht. Kunstschilder als voorzitter In het café van W. Veenhuijsen, later De Rustende Jager en nu café d'Alderliefste, werd op 7 november 1907 de oprichtings vergadering, geleid door de kunstschilder Jaap Veldheer, gehouden. De 29 aanwezigen kozen uit hun midden een bestuur, dat als volgt was samengesteld: J. Veldheer, voorzitter, J. Modderman, secretaris, notaris L. Top, penningmeester en de leden H. Siebert Koster en architect J.C. Leijen. Burgemeester Jacob van Reenen, de initiatiefnemer, werd tot ere-voorzitter benoemd. Naast het aanvragen van de koninklijke goedkeuring stelde het kersverse VW-bestuur een program van actie op, dat de lezer van 100 jaar later in grote lijnen bekend zal

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 18