Twee toeristenplaatsen en de 100 jarige VVV - Bergen HENK JELLEMA De periode van 1907 tot 1945. De toeristenplaatsen Bergen en Bergen aan Zee kunnen niet om het feit heen dat de plaatselijke VW 100 jaar geleden, op 7 november 1907, werd opgericht. De viering van het eeuwfeest door de huidige VW is weliswaar bescheiden van opzet, maar het 100 jarig bestaan van deze vereniging vraagt zeker een beschouwing over enkele onderwerpen die daarmee nauw verbonden zijn. We noemen in dit verband o.a. de situatie in Bergen aan het prille begin van de 20e eeuw, het ontstaan en de opkomst van het toerisme en de factoren die in Bergen bijdroegen aan de groei van het vreemdelingenverkeer. Maar vooral natuurlijk over de oprichting en vervolgens het reilen en zeilen van de VW-Bergen. De Breelaan als statige toegangsweg naar het toenmalige recreatiegebied aan de duinvoet. Rechtsachter de stal van uitspanning het Vrouwtje aan 't Duin als voorloper van restaurant Duinvermaak. (Prentbriefkaart uit 1903, privé-collectie) Omdat de volledige geschiedschrijving van een eeuw VW- Bergen te omvangrijk zou zijn, is voor een tweedeling gekozen. In deze Kroniek leest men over de periode 1907-1945, in een latere editie wordt over de periode 1945-2007 geschreven. 'Daar aan der duinen rand' Reeds vóór 1900 waren de Bergense bossen en duinen bij veel mensen in de wijde regio bekend en geliefd. Hoewel het begrip vakantie zoals wij dat kennen, nog niet bestond, kwam men op zon- en feestdagen te voet of met een rijtuig graag naar het dorpje 'daar aan der duinen rand'. Die 'rand' was toen overigens ver verwijderd van de dorpsbebouwing. Ligt bijvoorbeeld in Schoorl het fameuze Klimduin vlakbij het dorpscentrum, in Bergen moet men eerst het hele dorp door om via de Breelaan bij de duinvoet te komen. Pas daar waren toen de attracties voor de 'dagjesmensen'. Het is gemakkelijk je voor te stellen welke recreatie mogelijkheden er waren; de situatie is ter plaatse immers nog heel herkenbaar. Waar we sinds 1913 café-restaurant Duinvermaak met speeltuin aantreffen, was daarvóór de uitspanning 't Vrouwtje aan 't Duin gelegen. De bezoekers konden terecht onder de nabijgelegen 'Hooge Boomen' om vervolgens via de beroemde Sparrenlaan in het Bergcrbos te gaan wandelen. Over de nabijgelegen Zwarteweg en het Bergerpaadje kon je de Schoorlsc duinen binnengaan. Eerst kwam je aan de linkerkant, nog op Bergens grondgebied, langs het aloude Zandgat, waar je van een bescheiden klimduin kon spreken. Alle factoren voor de toenmalige dagrecreatie waren dus aanwezig. We kunnen ervan overtuigd zijn, dat jong en oud zich hier uitstekend vermaakte. Let wel, tot de stichting van Bergen aan Zee in 1906 werd het Bergense strand nauwelijks voor recreatie gebruikt.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 17