De kunstenaar aan het werk in zijn tuin 24 uur het hele huis leeg moest. We stoven allen een kant heen om onderdak, vervoer, kisten en pakkers te regelen. Verzorgingshuis Westerlicht Een paar dagen logeren ze bij vrienden in Alkmaar en dan nemen de Graadt van Roggens op 24 juli 1944 hun intrek in Huize Westerlicht. Ze krijgen er een tweekamer appartement toegewezen, later een eigen atelier. Agaath noteert: Het was een reuze overgang. Job vond het zo gek, al die sloffende diaconie mannetjes over de gangen, maar vergat zijn eigen leeftijd. Niet meer terug naar Bergen Als in mei 1945 de oorlog afgelopen is, staat het besluit van Graadt van Roggen en zijn vrouw vast - ze gaan niet meer terug naar Bergen. Ze kunnen de uitgewoonde Berkenhoeve niet meer als hun thuis zien: Het idee dat we niet naar Bergen terug gaan, is wel hard, maar we hebben het hier goed. Al zijn de kamers klein, de ligging is erg mooi. De kunstenaar telt de zegeningen van het verzorgingshuis: Job is erg gelukkig met zijn nieuwe atelier, zeker nu hij laatst in de Berkenhoeve, het atelier en in de tuin rondscharrelde. De verwildering daar is zo hevig, dat hij er niet meer naar verlangde hoe een pijn het ook deed. Nieuwe bestemming huizen Noviomagum aan de Parkweg 23 in Bergen aan Zee is een bouwval en wordt verkocht aan huisvriend Ruurd Vos (1908-1991), advocaat in Groningen. Vos laat het opknappen. Hij moet ondermeer nieuwe vloeren aanleggen, omdat de oude in de oorlog gesloopt zijn voor brandhout. Het bejaarde echtpaar wil de Bergense huizen eerst op orde brengen voordat ze er afscheid van nemen. Job Graadt van Roggen wil er niet meer naar toe en zijn vrouw neemt tenslotte het voortouw. Zij inspecteert in Bergen, Alkmaar en Nijmegen wat er over is van de huisraad. In augustus 1945 schrijft ze een montere briefkaart aan haar Groningse vriendin: Ik zit hier in Nijmegen in het zonnetje bij de garage waar de inboedel staat, mijn boterham op te eten. De boel ligt I cm. onder stof, puin en glas en toch kwam alles er redelijk goed af. Verlangen naar de kust Na de oorlog woont Job Graadt van Roggen weliswaar niet meer in Bergen, maar het verlangen naar de kust blijft. Het vindt een uitweg in de verstilde, lege duinlandschappen die hij op hoge leeftijd schildert. De banden met Bergen blijven intact. De voorzitter van het Kunstenaars Centrum Bergen stuurt Graadt van Roggen een telegram als hij niet aanwezig kan zijn bij de vernissage van een tentoonstelling in het KCB ter gelegenheid van zijn S5e verjaardag: Gaarne spreek ik namens uw collega's de wens uit dat u nog tal van jaren moogt blijven werken en tevens de nestor van onze stichting, die - nauwelijks bekomen van de viering van haar eerste lustrum - ontzag heeft voor een kunstenaar die niet alleen zijn 17e lustrum viert, doch bovendien door zijn kunstopvatting en toewijding zulk een sterk voorbeeld is voor alle jongeren. Overlijden Agaath Graadt van Roggen schrijft op 3 juli 1959 een brief aan haar dochter: Vader is helemaal niet goed, hij heeft vier penicilline injecties gehad. De dokter vond het beter dat hij naar de ziekenafdeling ging. Vader zal zich ongelukkig voelen, de zusters zijn vaak niet altijd even zacht en ze begrijpen hem ook slecht. De zieke kunstenaar voelt zijn einde naderen en schrijft op een briefje hoe te handelen na zijn overlijden: Bij overlijden niet eerder bekend maken, dan na de crematie in alle stilte plaats gehad, geen toespraken, bloemen alleen van ag en toos. Op 26 augustus 1959 overlijdt Graadt van Roggen in Alkmaar. Drie dagen later wordt hij gecremeerd. De tentoonstelling Met kool, krijt, inkt en papier, is te bekijken van 14 oktober 2007 t/m 2 maart 2008 in het Gemeentemuseum Het Sterkenhuis; de tentoonstelling Volop zomer, schilderijen van Job Graadt van Roggen, loopt van 6 november 2007 t/m 2 maart 2008 in Museum Kranenburgh.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 16