JOB GRAADTVAN ROGGEN, KUNSTENAAR IN BERGEN De Tweede Wereldoorlog Graadt van Roggen ondergaat het begin van de Tweede Wereldoorlog gelaten. Hij woont in zijn eigen huis, de 'Berkenhoeve', en probeert zo goed en zo kwaad als het gaat te blijven werken. In het najaar van 1942 worden in Bergen aan Zee huizen afgebroken. Duitse soldaten worden inge kwartierd in Bergen. Ook de familie Graadt van Roggen wacht op een oproep dat hun huis aan de Russen weg gevorderd wordt. Eind november schrijft Agaath Graadt van Roggen in een brief aan een vriendin: Het maakt mij ontzettend zenuwachtig - het huis vol kisten. Ik weet niet wat te doensommige pak je, laat ze toch weer staan oj ik stuur toch maar wat naar Alkmaar - een wanhoop. Bij Zeiler is de hele inventaris van het hotel deze week in beslag genomen, in Alkmaar m een rijnaak geladen. En hoe daarmee omgesprongen werd en hoe er gestolen werd, terwijl mevrouw erbij stond, niet te beschrijven. Als ik ons atelier aanzie, krijg ik de rillingen, al dat mooie werk. Een paar weken later mijmert ze: Ik zit nog vast aan de materie als ik de tuin inkijk, nu met de sneeuw en de prachtige berken en vruchtbomen - velen geplant van een pitje! - en ik denk als we terugkomen, liggen ze misschien omgehakt. En het mooie knusse atelier waar Job zo ijverig werkte en alle herinneringen van feesten en gezelligheid en het huis met zijn prachtvoorwerpen van de reis. Het is de symfonie van de chaos. 13 Half januari 1943 is het zover. De familie Graadt van Roggen moet weg uit Bergen. ro 3J O Verblijf op Nijenburg Job Graadt van Roggen en zijn vrouw vinden onderdak in Huize Nijenburg in Heiloo bij de adellijke familie Van Foreest. Het persoonsbewijs van Graadt van Roggen vermeldt als overschrijvingsdatum 21 januari 1943. In april o schrijft Agaath: We kijken niet meer achterom en waren nog maar éénmaal in Bergen - dat werkt zo deprimerend, 3 daar moeten we niet meer heengaan als het niet hoognodig is. Onze woongelegenheid hier in Heiloo is erg prettig. Onze zitkamer met eigen meubels en ingebouwde schouw heeft de sfeer van Berkenhoeve en Job heeft zijn eigen werkboekje. Duitse inkwartiering In het voorjaar van 1944 worden steeds meer Duitsers ingekwartierd op het riante Nijenburg. Graadt van Roggen en zijn vrouw, maar ook de familie Van Foreest, worden weggestuurd. De laatste maand op Nijenburg, waar wc met een Ausweis uit en in gingen, was al niet gemakkelijk meer, schrijft Agaath in de zomer van dat jaar: In het park tenten met 300 soldaten, de keukenwagen in de stallen, overste en vijf officieren in huis. Eerst mochten wij nog blijven. Maar, o wee, op een woensdagavond om zes uur bevel dat binnen Interieur van het nieuwe atelier aan de Notweg.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 15