Achter de kerk te Bergen, 1907, ets, 209 x 268 mm (B151). Job Graadtvan Roggen, leerling op het Doofstommeninstituut in Groningen. Oorzaak doofheid: ziekte of val Dat de schilder doof was, weten we uit verhalen en het wordt vermeld in de schaarse literatuur over de schilder. Dirk Klomp spreekt er ook over in zijn bekende bock over de Bergense School: Door een val werd bij op 3-jarigen leeftijd doofstom. Geraadpleegde kinderartsen achten het echter onwaarschijnlijk dat een val van een peuter tot volledige doofheid kan leiden. Waarschijnlijk is hij het slachtoffer van een uitbraak van meningitis rond 1870. De kennis over hersenvliesontsteking en de mogelijke gevolgen daarvan was gering in de jaren zeventig van de I9e eeuw. Het Repertorium van het Koninklijk Instituut voor Doven 'H.D. Guyot' in Groningen houdt het ook op een ziekte als oorzaak van zijn doofheid. Bij aanmelding op het Instituut in 1872, de arme Job was pas vijf jaar, verklaarden de ouders namelijk dat hij na hevige koortsaanvallen op 2 Vi jarige leeftijd niet meer kon horen. Zomerhuis in Bergen aan Zee. In 1911 bouwt de architect Maurits Platc (1881-1947) voor de familie Graadt van Roggen het zomerhuis Noviomagum aan de Parkweg, tegenover het Parnassiapark in Bergen aan Zee. De veelgevraagde Plate had ook de leiding bij de restauratie van Het Sterkenhuis, het historische Museum van Bergen. Het vervallen pand, afgebeeld op een ets van Graadt van Roggen uit 1907, werd met financiële hulp van de rijke familie Sterken in 1913 gerestaureerd. In het kustdorp, sinds 1906 ontsloten door de nieuw aangelegde Zeeweg, bouwt men er lustig op los: Bouwmaatschappij Bergen. Bouwt villa's in opdracht van toekomstige eigenaars en huurders. Inlichtingen verschaft de Directie: Maurits Plate, le Constantijn Huijgensstraat 101 te Amsterdam en Oudthurgerweg le Bergen. De kunstenaar-ambachtsman helpt mee tijdens de bouw, ontwerpt de ingangspartij en hakt zelf de naam 'Noviomagum' uit zandsteen. Het tweede huis is voor de zomer van 1912 klaar. Aanvankelijk stond het alleen op het duin, de ramen van het atelier vanzelfsprekend op het noorden. Uit de opbrengsten van kunstverkoop heeft de kunstenaar de bouw van 'Noviomagum' niet kunnen bekostigen en het huis is waarschijnlijk betaald uit een familie erfenis van zijn vrouw. 'Noviomagum' lijkt een vreemde naam voor een huis op een duin aan de kust. Graadt van Roggen verwijst daarmee naar de Nijmeegse afkomst van zijn familie. Het ouderlijk huis dat zijn vader had laten bouwen in Bloemendaal droeg dezelfde naam. Weer bouwen, een nieuw atelier Op 27 mei 1916 is het weer feest! Het nieuwe atelier is klaar. Vrienden krijgen een zelfgedrukte ets als uitnodiging om de opening mee te vieren op de dag voor Graadt van Roggcns verjaardag. Na de verdeling van de kavel aan de Russenweg hield Graadt van Roggen achter de Berkenhoeve nog een flinke lap grond over. Voor die plek ontwerpt hij een ruime atelierwoning. Het is onbegrijpelijk waar de kunstenaar de energie vandaan haalt om nog eens de zorg voor een nieuw te bouwen atelier op zich te nemen. Op een foto, gemaakt op de dag van de feestelijke inwijding, zien wc een tevreden Job Graadt van Roggen met zijn dochter Toos achter de piano en het grote schilderij Moestuin uit 1915 aan de muur. In Museum Kranenburgh wordt dit schilderij geëxposeerd.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 14