HERBERG-CAFE-RESTAURANT DUINVERMAAK 1860-2006 Macdonald, de eigenaar van 'de Zandhoeve' en het omringende duingebied aan de Duinweg. Het werd een prachtig theater, waar soms ook films werden vertoond. Bij slecht weer kon uitgeweken worden naar de toneelzaal van 'de Rustende Jager'. Tijdens dc pauze in de voorstellingen kon men een consumptie nuttigen in het tuinpaviljoen van Duinvermaak. Dirk Bruin had een parkeerterrein laten bouwen aan dc overkant van Duinvermaak, waar zich eerst de tuin bevond. De bezoekers van het openluchttheater maakten hier dankbaar gebruik van. Dc ijskiosk verhuisde naar de speeltuin. In 1964 viel definitief het doek voor het openluchttheater en in 1969 werd er een skibaan op deze plaats aangelegd ten behoeve van dc skivereniging 'II Primo'. Vier generaties Vanaf 1951 werd Kees Bruin, de zoon van Dirk, eigenaar van Duinvermaak. ITij is dan dc vierde generatie binnen een familie op een rij van eigenaren. De lamilic Bruin woonde met hun twee kinderen, zoon en dochter boven de zaak. Voor Kees Bruin was het net als voor zijn voorouders hard werken om een goede boterham te verdienen. Zes zomer maanden per jaar was Duinvermaak open. Er kwamen bussen vol schoolkinderen, maar ook groepen huisvrouwen en ouden van dagen. Er werden ook veel etentjes gegeven van en voor verenigingen, soms wel voor 250-500 gasten. Dit gebeurde meestal in het tuinpaviljoen. De familie Bruin beschikte over 1000 houten klapstoelcn, gekocht voor 60 cent per stuk. Er liep dan ook steeds meer personeel rond met bladen vol limonade- bekers voor de kinderen. Velen gingen dan op zo'n dag op de groepsfoto, in de speeltuin of voor de duinen. Hoeveel Berge- naren bezitten niet een klassefoto aan de voet van dc spcclduin? Samen met zijn vrouw bleef Kees Bruin tot 1978 in Duinvermaak werkzaam, waarna het pand verkocht werd aan Gerard Schiering, die tot op dc dag van vandaag eigenaar van Duinvermaak is. Hij verhuurt het pand waarin sindsdien een pizza- en pannenkoekenrestaurant is gevestigd. Duinvermaak anno 2006 is een nieuwe weg ingeslagen. Het pand is aangepast en voorzien van allerlei moderne middelen. Een prachtige website, compleet met wat oude foto's, geeft alle informatie over het menu, openingstijden en reserveringen. De pizza's, pannenkoeken en poffertjes zijn bij elke Bergenaar bekend. De feestzaal achter het restaurant is verbouwd en teruggebracht in de sfeer van rond 1900 en heeft dc naam gekregen: 'Vrouwtje van Duin'. En nog altijd zijn de duinen ten westen van dc Breelaan van groot belang voor de sportieve recreërende mens uit dorp, regio en van verder weg. Wandelaars, hardlopers, fietsers, mountain-bikers, ruiters en skiërs, je komt ze hier allemaal tegen. En ook zij zijn geregelde bezoekers van Duinvermaak - al eeuwen een begrip in de regio. Bronnen en literatuur: - Regionaal Archief Alkmaar: - Oud-Notarieel Archief Bergen, inventarisnr. 221 - Doop-, Trouw-, en Begraafboeken Bergen - Registers Burgerlijke Stand en Bevolkingregister Bergen - Kadastrale gegevens vanaf 1821 - Interview met Mevrouw G. Bruin-Vos, 07-02-2006 - Gids voor Bergen en Bergen aan Zee, R Rus. VW-Bergen, 1914 - De Heerlijkheid Bergen in woord en beeld, M.van Reenen-Völter, Alkmaar, 1948 - Oude Ansichten van Bergen, Piet Mooy, Henk Jellema, en Alphons Leysen, Schoorl, 1969 - Oude foto's van Bergen, Piet Mooy, Henk Jellema, en Alphons Leysen, Schoorl, 1972 - Hoog en Vrij, Schetsen uit de geschiedenis van de heerlijkheid Bergen tot 1798, Frits David Zeiler, Schoorl, 1986 - Verscholen in het Groen, Bergen in de 19e eeuw, 1798-1906, Frits David Zeiler, Bergen, 2002 - Kerken in de Heerlijkheid, Geschiedenis van kerkgebouwen en kerkgang in Bergen NH, Frits David Zeiler, Bergen, 1999 - O ja, dat was Bergen, Henk Jellema en Piet Mooy, Bergen 1992 - Bouwkunst in Bergen en Bergen aan Zee, 1900-1940, tekst: E. van Leeuwen en W. Vroom, Kranenburgh Cahiers, no. 3, 1997 - Straatnamen in Bergen door de eeuwen heen, Historische Vereniging Bergen NH, 2003 - Een logement met geschiedenis, Frits David Zeiler, in Bergense Kroniek, Thema-nummer 5, De Rustende Jager - In en uit het hart van Bergen, juni 2003. Met litho 'Onder de beuken, het 'bosplein' bij Duinvermaak door P. Schippers, 1865 Enkele van de duizend klapstoelen staan klaar voor de bezoekers (Collectie Piet Mooy)

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 11