Officieele ingebruikneming OPENLUCHT-THEATER. tijd geregeld kwamen schieten en die Cornelia Bruin zo noemden. Er circuleerde nog een tweede versie over de naam 'Het Vrouwtje aan't Duin': een weduwe die aan het einde van de Vinkenbaan woonde zou destijds de soldaten, die oefenden met hun geweren tussen 'de hooge boomen' en de Jan Willemlaan, van drinken hebben voorzien. Het nieuwe Duinvermaak In 1S91 nam Cornelis Bruin, 25 jaar oud, samen met zijn vrouw Aaltje, de zaak van zijn vader over. In 1903 liet hij de oude herberg wat vergroten. Deze bleek uiteindelijk ook te klein, met als gevolg dat hij in 1913 de oude herberg liet ver vangen door een prachtig nieuw hotel-café-restaurant met dezelfde naam 'Duinvermaak'. De eerste steen werd gelegd door zijn zoon Dirk Nicolaas Bruin, toen 20 jaar oud. Nadat het pand gebouwd was bleef er weinig geld over voor een fatsoenlijke keuken. Deze werd dan ook gemaakt van de oude planken van de oorspronkelijke herberg. Het ontwerp van Leijen behelsde een gebouw van twee verdiepingen en een zolder. Het werd uitgevoerd in rode baksteen met een geknikt zadeldak, dezelfde vorm als de kap van de oude doorrijstal. Op de eerste verdieping waren de kamers van familie Bruin. De tapkast in de gelagkamer is eveneens door architect Leijen ontworpen en nog steeds onveranderd te bewonderen. De glas-in-lood ramen zijn gemaakt door de in Bergen geboren glazenier Willem Bogtman (1882-1955), wiens werken zelfs ver buiten Nederland inmiddels grote bekendheid hebben gekregen. De prachtige ramen van villa Russenduin (nu huize Glory) en het Vredeskerkje in Bergen aan Zee zijn ook van Willem Bogtman. Architect Leijen vormde samen met de architect Maurits Plate en de kunstschilder J.G. Veldheer een commissie ter ad visering van het gemeentebestuur 'om de ontwikkeling van bet dorp zo harmonisch mogelijk te doen zijn'. Leijen kwam uit een vooraanstaande Bergense familie en werkte vooral voor rooms- katholieke opdrachtgevers. Zo ontwierp hij ondermeer de derde (huidige) Petrus en Pauluskerk aan de Dorpsstraat, die van zijn familie vele schenkingen mocht ontvangen. Verdere bouw werken van zijn hand zijn onder andere het VW-kantoortjc aan de Oude Prinsweg uit 1922, en zestien arbeiderswoningen aan het Zakedijkje voor de woningbouwvereniging 'de Roomsche Actie'. Deze huizen uit 1919 zijn in 2005 gesloopt. Speeltuin Cornelis Bruin en zijn vrouw Aaltje zorgden voor enkele vernieuwingen rond Duinvermaak. De komst van de nieuwe stoomtram in 1906 zorgde zomers voor een groeiend dag- toerismc. Er werd een prachtige speeltuin gebouwd, compleet met glijbanen, schommelschuit, lachspiegels en een goudvissenvijvcr met fontein. In de 'Bergensche Bad-, Duin- en Boschbode' het toeristenblad dat sinds 1910 wekelijks verscheen, komen we verschillende advertenties tegen: Duinvermaak: Prachtige SpeeltuinZalen voor Gezelschappen, aanbevelend C. Bruin. De prachtige kiosk die zich tegenover Duinvermaak bevond werd aldus aanbevolen: Banketbakker Daalbof Alkmaar voor eerste klas chocolade. De fotograaf C. Dekker die in 1916 verblijf hield bij Duinvermaak: Snelfotografie bij Duinvermaak, foto's die nooit verkleuren. Dekker werd later opgevolgd dooi de fotograaf J. Schoen. De IJscoman David de Groot krijgt de volgende aanbeveling: 'Een lekkere verfrisching met een ijswafel zal iedereen, dunkt ons, welkom zijn. Welnu, David de Groot, die met zijn nieuw hygiënisch ingerichten ijswafelenwagen bij 't vrouwtje in 't Duin staat' ziet u gaarne komen. Kenners roemen zijn ijswafelen om het hardst!' Een warme maaltijd kostte in 1920 in Duinvermaak 60 cent en bestond uit 3 eieren, sla, aardappelen met gewelde boter en flensjes toe. Openluchttheater In 1929 werd Cornelis Bruin opgevolgd door zijn zoon Dirk Nicolaas Bruin die samen met zijn vrouw Elisabcth Bos tot 1951 de scepter zwaaide in Duinvermaak. Hij liet gelijk de oude doorrijstal naast het nieuwe pand afbreken en bouwde een nieuwe stal aan de overkant van de weg. In de tuin van Duinvermaak werd een paviljoen gebouwd, waar gezongen werd en muziek gemaakt kon worden. Het paviljoen was aan een kant open. Later werd hier gedanst door de jeugd van Bergen. In 1935 werd er op de plaats waar zich nu de skibaan II Primo bevindt een openluchttheater gebouwd. Dit theater kwam in plaats van het vanaf 1910 reeds bestaande openlucht theater in Het Macsdammerhof. Het 1 ha grote duinterrein werd gratis ter beschikking gesteld aan de VA/V door John Vereeniging tot bevordering v.h. Vreemdelingenverkeer te BERGEN. WOENSDAG 17 JULI 1935, 's avonds 8.30 uur: Medeweikenden„BERGEN's HARMONIE", „BE-QUICK" „BERGEN's MANNENKOOR" en „BERGEN's GEMENGD KOOR". Tot slot: Bezoek van de Boschbewoners (de boschgod met elfjes) aan het Oponlucht-theater. Schitterende slol-apolheose mei Bcngaalsch vuur-belicliting. Entree f 0.50, kinderen f 0.25. Voorverkoop f 0.40 en f 0.20. L GROOTEGOED Bureau van V.V V. Bergense Badbode, 1935. De glijbanen in de nieuwe speeltuin. (Collectie Piet Mooy)

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 10