HET KORPS RIJDENDE ARTILLERIE, 1793TOT HEDEN onderdeel van de sportbeoefening in het algemeen bij het korps. Er worden optredens verzorgd met historisch materiaal door heel Europa en er werd zelfs een keer een bezoek gebracht aan Canada. Museum Rijdende Artillerie Tijdens het eeuwfeest in 1893 ontving het korps zoveel waardevolle geschenken, o.a. van het koninklijk huis, dat besloten werd tot het oprichten van het Historisch Museum Korps Rijdende Artillerie. Het museum is in de loop der jaren vele malen van locatie veranderd; de collectie was tijdens WO II zelfs ondergedoken. De schitterende verzameling schilderijen, uniformen, (tafel)zilver en documenten is nu op professionele wijze ondergebracht in een gebouw op de legerplaats bij Oldcbrock. Het Vaandel In 2002 ontving het Korps, dat tot dan toe nog niet beschikte over een eigen vaandel, uit handen van Koningin Beatrix een standaard. Hierop staan de plaatsnamen en jaartallen van belangrijke gevechten uit de geschiedenis van de Rijdende Artillerie vermeld. Zouden de naam Bergen en het jaartal 1799 ook een plaats gekregen hebben op dit vaandel? Verantwoording Het historisch gedeelte waarin het optreden van de Rijders in Noord-Holland wordt beschreven, is grotendeels overgenomen uit: Het Historisch Museum van het Korps Rijdende Artillerie - deel II - De veldtocht in Noord-Holland in 1799, geschreven door kolonel N.J.A.PH. van Es in 1898 en aangevuld met gegevens uit De geschiedenis van het Regiment Nederlandsche Rijdende Artillerie door Jhr. J. W. van Sypesteijn (1852). 200 jaar rijdende artillerie 1793-1993 van drs B. Schoenmaker en drs. J.P.C.M. van Hoof ISBN 9012080150 Voetnoten: 1) Vanaf 8 februari 1814 wordt de 'compagnie' 'batterij' genoemd. Dit gold alleen voor de artillerie. 2) Het begrip 'Nederlands Pond' is pas in zwang gekomen na de verplichte invoering in 1869 van het metrieke stelsel. Voordien wordt als een eenheid gebruikt het z.g. Doornikse of Parijse pond gebruikt. 31 Een houwitser is een stuk geschut met een relatief korte loop van ca 5 a 15 maal het kaliber; door de lage aanvangssnelheid is de baan van het verschoten projectiel gekromd en de invalshoek vrij stijl. Een kanon heeft een loop van minimaal 15x het kaliber, een hoge aanvangssnelheid en een gestrekte baan met aan het eind daarvan een kleine invalshoek. 4) Minister van Defensie *Marius van Pelt is Luitenant-kolonel der Rijdende Artillerie b.d., OBE (Officer of British Empire) George Hendrik Breitner. Korps Rijdende Artillerie 'Gele Rijders'. Correcties Bergense Kroniek, juni 2006 In het jubileumnummer over het honderdjarige Bergen aan Zee (Bergense Kroniek, juni 2006) zijn in het artikel van Bert Buizer en Frits David Zeiler over vooroorlogse huisnamen enkele fouten geslopen. De titel had moeten luiden: 'Aan Zee... daar staat een huis', met een verwijzing naar het oude kinderliedje 'In Holland daar staat een huis'. Vooroorlogse straatnamen werden aangeduid met naoorlogse namen met de uitgang 'weg' in plaats van 'straat' in: Rehbockstraat, Patijnstraat, Pier Panderstraat, Van Hasseltstraat en Paulinestraat. En de C.F. Zeilerboulevard had in dit verband dus gewoon Boulevard moeten heten. Bij Julianalaan 21 hoort nog de vermelding dat de huisnaam 'Corbenkeebar' is ontstaan door de samentrekking van de namen Cor, Ben, Kees en Barrie, de vier kinderen van de familie Ingwersen. Tenslotte werden twee gesloopte panden aan de Parkstraat, te weten 'De Dennen' en het 'Parkhuis', abusievelijk niet van een asterisk voorzien.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 9