HET KORPS RIJDENDE ARTILLERIE, 1793 TOT HEDEN werden gedood. De Compagnie no. 2 had echter geen verliezen. De Engelsen hadden ondanks hun verliezen betrekkelijk eenvoudig naar het zuiden kunnen doorstoten maar verkozen om twee weken te wachten op versterkingen. Daardoor konden de Gallo-Bataafse verdedigende opstellingen sterk verbeterd worden. Wanneer daarna op 2 oktober de tweede Engels- Russische aanval onder aanvoering van luitenant-generaal Sir Ralph Abercrombie volgt, is om onduidelijke reden een groot deel van de Rijdende Artillerie onder Frans commando ge plaatst. Van deze Franse generaals zijn geen gevechtsberichten in ons bezit zodat we van het optreden van de Rijdende Artillerie niets weten. Alleen over een halve compagnie onder commando van kanonnier Cordcs is bekend dat hij deze als een soort van cavalerie laat optreden bij Akersloot. Op 6 oktober volgt de beslissende slag bij Castricum; de Fransen en Bataven verslaan het Engels-Russische leger definitief. In de eerste helft van november 1799 verlaten de korpsen Noord-Holland. De Rijders vergaarden veel lof en de namen van Straube en Cordes werden onverbrekelijk met respec tievelijk Schoorldam en Akersloot verbonden. Overigens had de gezondheid van Straube reeds in de veldtocht van 1796 veel geleden en mede door zijn verwonding in 1799 was hij genood zaakt in 1801 de dienst te verlaten. Hij ontving een pensioen van fl 350,- en verder voor zijn meer dan gewone diensten aan het vaderland bewezen, jaarlijks een somma van fl 250,-. Het Korps Rijdende Artillerie na 1799 De Rijders waren zoals gezegd in 2004 weer even in Bergen en daarom nu een kort overzicht van wat er in die tussenliggende 205 jaar gebeurde en tot slot wat de Rijders vandaag (2007) bezig houdt. Krijgsverrichtingen: In 1806 werd de Bataafse Republiek opgeheven en opgenomen in het Koninkrijk Holland onder koning Lodewijk Napoleon. Het Korps heette nu de Koninklijke Hollandse Rijdende Artillerie en nam deel aan de veldslagen in Noord-Duitsland (Stralsund) en Polen (Friedland) onder veldmaarschalk Eduard Mortier. 1808-1813 Veldslagen in Spanje. Tijdens de vele omzwervingen werden de paarden vervangen door muilezels. 1812 Naar Rusland als onderdeel van het keizerlijke leger van Napoleon. Van de Russische sneeuwvelden keerden slechts drie onderofficieren van de Rijders terug. 1815 Het nieuw gevormde Korps Rijdende Artillerie houdt dapper stand tegen Napoleon bij Quatre Bras (15 juni) en Waterloo (18 juni). Op 30 juli in datzelfde jaar ontvangen 42 leden van het Korps de Militaire Willemsorde die in april van dat jaar was ingesteld door koning Willem I. 1830 België slaagt er toch in zich los te maken van Nederland. 1831 Tijdens de Tiendaagse veldtocht tegen de zuidelijke Nederlanden boekt het Nederlandse leger enige overwinningen bij Leuven en Hasselt. In Hasselt maakten de Rijders een aantal bronzen vuurmonden buit. Drie daarvan werden omgesmolten ten behoeve van het vervaardigen van het onderscheidingsteken, het Metalen Kruis, dat aan alle deelnemers aan de Tiendaagse Veldtocht werd uitgereikt. De Russische generaal Hermann wordt gevangen genomen. Glas in loodraam van Willem Bogtman in Huize Glorie (foto. Aycke Smook). 7r"'"!y\ J&W' r fJefik*!*'' Fragment van de kaart van Noord-Holland met daarop de gevechten van 2 oktober 1799 (tekening Henk Jellema).

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 7