Van de redactie Deze voorjaarskroniek 2007 brengt u weer een scala aan onderwerpen uit verschillende periodes van onze lokale geschiedenis en vanuit verschillende gezichtspunten. Maar alvorens kort op de inhoud van die artikelen in te gaan, eerst het volgende. De juistheid voor wat betreft de feitelijke gegevens en het taalgebruik in onze kroniek is jarenlang de zorg van scheidend eindredacteur Roosannie Kromhout geweest. Maar zoals eerder gemeld, wil zij na vele jaren dat correctiestokje graag overdragen en de Kroniek die voor u ligt, is de eerste waarover onze nieuwe eindredacteur Maria Smook haar licht heeft laten schijnen. (Roosannie heeft overigens toegezegd voor advies beschikbaar te blijven). Heel erg bedankt Roosannie en veel succes Maria. Zoals bekend is Gustaaf Verburg ons als vormgever ontvallen. Vanaf het allereerste begin heeft hij samen met uitgeverij 'De Coogh' in de persoon van Henk Min het uiterlijk van vele Kronieken bepaald. Inmiddels is de redactie er in nauw overleg met de uitgever in geslaagd in de onverwachte vacature van vormgever te voorzien. Enerzijds hecht de redactie eraan bepaalde vormgevingskenmerken van de Kroniek te handhaven, anderzijds moet ook een nieuwe vormgever ruimte krijgen voor eigen inbreng. Hoe dat heeft uitgepakt, daar mag u deze kroniek ook eens op bekijken. Dan de inhoud van de artikelen in kort bestek: Marius van Pelt, Luitenant-kolonel der Rijdende Artillerie b.d. OBE opent deze Kroniek met een verhaal over het Korps Rijdende Artillerie, in de volksmond algemeen aangeduid als de Gele Rijders. Drie jaar geleden waren zij in Bergen, waar zij door burgemeester Paul de Winter ontvangen werden in de Ruïnekerk voor de beëdiging van enkele nieuwe Rijders. Ru Waalewijn schetst met Kapers op de kust een onvervalst beeld van kapers die met een buitgemaakt schip op de Bergense kust strandden. Het betekende het roemloze einde van een avontuurlijke onderneming. Uit de mond van PietTiebie heeft Gea Boswinkel diens leven aan het Zakedijkje opgetekend. Nu de nieuwbouw ter plekke bijna voltooid is, levert de geschiedenis van enkele bewoners een waardevolle bijdrage aan het beeld van Bergen in vroeger tijd. Dit jaar is een bijzonder jaar, wat mag blijken uit het feit dat twee instellingen hun 75-jarig jubileum hopen te gedenken. Zo beschrijft voormalig directeur Jan Oostveen de voorgeschiedenis en het wel en wee van 75-jaarVan Reenenschool, terwijl oud Berdos voetballer Piet Vijn terugblikt op de afgelopen 75 jaar van de voetbalvereniging van die naam. Zoals gebruikelijk de aankondiging van de komende zomertentoonstelling in Het Sterkenhuis, deze keer van de hand van Frits David Zeiler. Het interview werd door Rein van der Sluijs afgenomen bij mevrouw Jeanette Meijer. Zij en haar man waren de grondleggers van het tegenwoordige hotelbedrijf Meijer in Bergen aan Zee. Kostelijke herinneringen uit haar beginperiode passeren hier de revue. Ten slotte, in de rubriek In Bergen staat een huis het verhaal van Hilda Stuyt-Essers over haar ouderlijk huis aan de Natteweg en wat het betekende om dat wegens oorlogsomstandigheden te moeten verlaten, en ook wat het weerzien teweegbracht.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 4