Interview met Jeanne Meyer-van den Ende 26 REIN VAIM DER SLUIJS |2|evrouw Meycr vertelt over haar begintijd in Bergen aan Zee. Van de honderd jaar die Bergen aan Zee dit jaar bestaat, heeft de familie Meyer er meer dan de helft meegemaakt. In die ruim vijftig jaar is het echtpaar, later ook samen met de negen kinderen, erin geslaagd door hard werken, gedurfd ondernemen en verstandig beleggen hun melkhandel-annex- lunchroom uit te bouwen tot een plaatselijk horeca-impcrium. Een prestatie van formaat, waarover al eerder uitgebreid is geschreven. Ook over de hoogtepunten uit het leven van Wim, Jeanne en de kinderen Meyer is al eerder een en ander in de plaatselijke pers verschenen. Zijn er uit de geschiedenis van de familie Meyer in Bergen aan Zee nog voorvallen of anekdotes te vertellen die de sfeer uit die beginperiode van de jaren vijftig weer even terughalen? Deze vraag leg ik voor aan Gerard Meyer, een van de jongere kinderen uit het gezin Meyer, die nu (tegen wil en dank) z'n directietaken al weer aan de volgende generatie (dochter Sandra en schoonzoon Mare) overdraagt. Gerard: Verbalen uit de begintijd, daar moet je m 'n moeder voor hebben. Die is dan wel 90, maar die weet nog alles! Zo gezegd, zo gedaan, en mevrouw Jeanne Meyer is er direct voor in, om herinneringen uit de begintijd in Bergen aan Zee op te halen. Of je maar beter wat later op de middag kan komen? Welnee, jongen! Of moet je zelf eerst wat slapen? Niet? Nou kom dan maar gewoon direct na de middag, boor. Hoe zijn de Meyers eigenlijk in Bergen aan Zee terechtgekomen? Mijn man Wim en ik hadden buiten Delft een veehouderij en daar hoorde in de stad een melkhandel bij. Nu was het toen zo, dat Delft niet zo heel lang na de oorlog, begin jaren vijftig flink ging uitbreiden. Daarvoor werd ons grasland onteigend: geen melkvee meer, dus ook geen melkhandel meer. We waren dan wel aardig uitgekocht, dat wel, maar met een gezin met negen kinderen moesten we wel gauw weer een nieuwe bron van inkomsten zien te vinden. Zo was vader Wim al afgeweest op een kippen bedrijf in Brabant. Maar ik zei: --Kippen? An me nooit niet! En in Brabant? Daar al helemaal niet! Nou goed, je begrijpt: Brabant is het dus niet geworden. Weer wat later las een broer van Wim in een landelijke krant dat een zekere Hopman in Bergen aan Zee z'n melkhandel-annex-lunchroom ter overname aanbood. Bergen aan Zee? Bestaat dat En waar ligt dat dan?) Melkboer Hopman ging emigreren naar Amerika, dat speelde toen vaker. Wim reisde met twee broers tweede kerstdag 1955) naar het eilandNoord-Holland dat was nog best een wereldreis in die tijd). Ik weet nog dat ze vertelden dat ze in de melkzaak-annex-lunchroom eerst maar een consumptie hadden genomen om eens goed te kunnen rondkijken voordat ze zich bij Hopman als gegadigden bekend maakten. Nou, toen om de tafel natuurlijk en ja, alle partijen leek het wel wat. Dus de volgende reis moest ik ook mee (net als de boekhouder). Dat betekende wel, dat ik eerst alle negen kinderen voor dagen bij familie en vrienden moest zien onder te brengen. Enf in, de zaak werd toen en daar beklonken. Hopman emigreerde naar Canada en Wim en ik trokken in de melkhandel-annex-lunchroom. In de daaropvolgende maanden kwamen langzamerhand ook de kinderen naar Bergen aan Zee (onder wie ook Gerard die toen acht jaar oud was). Het duurde alles bi) mekaar wel drie maanden voordat ik m 'n stelletje eindelijk weer compleet had Ging in die begintijd ook alles van een leien dakje? Nou, na een half jaar kreeg Wim last van heimwee, ik denk vooral naar het vroegere bestaan en naar de familie in Delft. Daar kwam nog bij dat Hopman vanuit Canada had laten weten dat hij graag zijn zaak weer terug wilde kopen (emigreren, dat is iets dat je moet je leren). Toen Wim dat had gehoord, begon hij voorzichtig iets te mompelen over teruggaan-naar-Delft. Maar ik had de bui al zien hangen en ik zei direct: Teruggaan? En deze prachtstek hier opgeven? Neen hoor, geen sprake van, Wim! We blijven! Zo gezegd, zo gedaan, en daar hebben we geen spijt van gehad. Mevrouw Meyer met echtgenoot vóór de lunchroom, ca. 1961. Fotomontage voor de Duinstreek, als je goed kijkt zie je ook dat het de zelfde deur is (privé-collectie Gerard Meyer familie).

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 28