"BONDA Co" Honderd jaar fotografen in Bergen FRITS DAVID ZEILER [gemeentemuseum Het Stcrkenhuis besteedt in 2007 aandacht aan de professionele fotografen, die de laatste honderd jaar in Bergen actief zijn geweest. Aanleiding is het eeuwfeest van de komst van Abram Joseph Bonda, die zich op 6 december 1906 in de gemeente Bergen liet inschrijven, en die kan gelden als de eerste beroepsfotograaf in het dorp. In 1908 stichtte hij de nog altijd bestaande Eerste Bergcnsche Boekhandel, waarin hij tevens een leesbibliotheek, tentoonstellingsruimte en donkere kamer onderbracht. Zelf begon hij ogenblikkelijk zijn nieuwe omgeving op de gevoelige plaat vast te leggen; veel van de foto's van het toen piepjonge Bergen aan Zee zijn van zijn hand. Een groot aantal van zijn opnamen werd ook in de vorm van ansichtkaarten uitgebracht en kreeg zo een ruime verspreiding. Bonda (1872-1928) was in die uitgeverij overigens geen pionier; zijn collega P.J. Brouwer, die in het huidige Huis met de Pilaren onder meer als schoenmaker, telegrambesteller, waterverkoper en galeriehouder de kost verdiende, geldt als de eerste Bergense uitgever van ansichten. Brouwer gebruikte echter opnamen van anderen; sinds ongeveer 1895 hadden de fotografen het pittoreske dorp ontdekt. Bonda was wel de eerste, die zelf met zijn apparatuur op pad ging. Na hem volgden onder anderen Piet en Wim de Haan, Wim Hopman, Bo Spandaw, Dick van Berge en Frits Dijkhof, die alle het maken van eigen opnamen en de uitgifte van prentbrief kaarten combineerden. De mccsten van hen deden ook aan portretfotografie en familiereportages, waarvoor de Bergenaren voordien vaak naar een fotostudio in Alkmaar of elders gingen. Soms werd aan landelijk bekende fotografen een opdracht verstrekt, of vormde het leven cn werken van de hier gevestigde kunstenaars een aanleiding tot het maken van reportages. Eva Besnyö is daarvan het bekendste voorbeeld, maar laten we ook het werk van hedendaagse fotografen als Cees Noort, Trees Starink-Bruinsma en Ernst Selleger niet vergeten. Sommige Bergense kunstenaars, zoals Luccbcrt, waren ook zelf heel vaardig met de camera. Daarnaast hebben documcntair-journalistieke fotografen als Sven Selleger (de vader van Ernst), Marius Hofhuis, Henk Jellema en F'red Jostmcijer zeer veel beelden van Bergen cn zijn bewoners vastgelegd. De basis van de tentoonstelling zal evenwel worden gevormd door de foto's van Bonda, die direct afgedrukt zijn van de originele glasplaten. Deze waren lange tijd in bezit van Sven Selleger en konden in 2002 uit diens nalatenschap worden aangekocht door het Regionaal Archief. De opening zal naar verwachting eind april plaatsvinden, waarna de tentoonstelling de gehele zomer te zien zal zijn. De heer Bonda met hoed in de Dorpsstraat, ca. 1910 (foto-collectie Piet Mooij). m- MSmmm. De Eerste Bergensche Boekhandel, ca. 1910 (foto-collectie Piet Mooij).

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 27