lange geschiedenis van 'voetballend Berdos' was de degradatie in 1991 naar de 3e klasse afdeling NH een absoluut dieptepunt. Dat de voetballers van Berdos 1 dit lage niveau niet wensten, bleek uit het feit dat ze in 1996 weer terug waren in de hoogste afdeling NH. Vanaf 1995 kent Berdos De Club van Honderd. Personen en bedrijven maken hier deel van uit. Zij schonken en/of schenken honderd gulden per jaar, nu vijftig euro, aan Berdos. Deze weldoeners bepalen zelf voor welk 'Berdos doel' de ingebrachte gelden worden besteed. In 1997 werd voor de zoveelste keer de haalbaarheid van een fusie Berdos - BSV onderzocht, nu door de commissie Bouwactiviteiten in 1998. V. I.n.r: Frank de Rover, Dirk Houtenbos, Pieter Goudsblom, Rembrandt de Zwart, Jaap Dekker, Jeroen Wuurman. (Foto: archief V.V. Berdos) tribune en in datzelfde jaar ging Berdos 1 (na 19 jaar) weer de poort binnen van de KNVB. Het succes had zijn werk gedaan, de club was inmiddels uitgegroeid naar 21 elftallen. Tien belangrijke jaren Van 1971 t/m 1981 werd bouwtechnisch en organisatorisch heel veel tot stand gebracht. In 1972 kwamen er zes kleedkamers gereed. In 1973 kon het 40-jarig bestaan van Berdos (inmiddels met 27 elftallen) grandioos worden gevierd in de nieuw gebouwde kantine. Eind 1977 waren er 10 kleedkamers, 2 scheidsrcchterskamers, een matcrialenruimte, een bestuurskamer en een grote kantine. Dit alles was tot stand gekomen door de inzet van vele vrijwilligers. Dames 1 en 2, 1981-1982: Staand v.l.n.r: C. Koomen (leider). S. Boots, K. Bakker, A. Vrasdonk, D. Vrasdonk, K. Jonk, C. v. Baar, M. Meijer, A. Koopman, I Bleeker. Gehurkt v.l.n.r.: A. Bakker, M. Bloetjes, S. Smit, N. Vrasdonk, J. Steenbergen, M. Veer, C. Vrasdonk, A. Jonk, S. Roozendaal, A. Winder. Nog een belangrijk gebeuren in de geschiedenis van Berdos was de goedkeuring van nieuwe statuten in 1979. Hierin werd officieel beschreven dat de club V.V. Berdos genoemd zou worden. Dit betekende: uitsluitend een voetbalvereniging zonder het woord 'rooms-katholiek' in de naam! Met ingang van 1981 ging Berdos (voor het eerst in haat- geschiedenis) huur betalen aan de Petrus en Paulusparochie voor het gebruik van het trainingsveld aan de Lijtweg. In datzelfde jaar klonk weer overal het lied van de arbeid. Er werd een prachtige keuken toegevoegd aan het steeds groeiende complex. Geheel volgens Berdos traditie werd een knallend feest de beloning voor de medewerkers. En... in 1981 begonnen meisjes en dames met voetballen bij Berdos. Na het 50-jarig jubileum Het halve eeuwfeest van Berdos (29 elftallen en ca. 400 leden) is in 1982 groots gevierd met een receptie in maart en met jubileumtocrnooicn en een feestavond in mei. Alles in eigen huis en op eigen terrein. In de loop van de jaren tachtig waren er op financieel gebied extra ingrepen noodzakelijk voor de finan ciering van een schuldsanering, het verbeteren van trainings faciliteiten waaronder het overbrengen van de verlichting van de Lijtweg naar De Kiefthoek in 1987 en voor een broodnodige renovatie van het complex. Vrijwilligers hielpen de penning meester door een Superloterij te organiseren. Er werden 959 loten van 150 gulden per stuk verkocht. Een resultaat waar de vereniging nog steeds trots op kan zijn. De voetbalresultaten waren soms omgekeerd evenredig aan de overige prestaties die zich binnen Berdos afspeelden. In de 'Denktank'. Na enkele maanden praten en intensief onderzoek, schreef BSV aan de commissie dat zij genoeg basis zagen om als zelfstandige vereniging voor de komende vijf jaar door te gaan. Voor Berdos (met bijna 600 leden, waarvan 330 jeugdleden) was dit de start om direct aan de slag te gaan met uitgestelde plannen. Begin 1999 vond de officiële opening plaats van een geweldige uitbreiding, bestaande uit een nieuwe entree, een vernieuwde bestuurskamer, een jeugdhonk, twee kleedkamers, een kantoor voor het wedstrijdsecretariaat, een ehbo- en massage-ruimte en een magazijn. Alles tot stand gekomen door de inzet van 200 vrijwilligers. Vanaf 2002 speelt het eerste elftal weer in de 4e klas KNVB. 75-jarig jubileum In deze beperkte samenvatting van de geschiedenis van Berdos kan niet worden ingegaan op de prestaties die lagere elftallen van beiderlei kunne hebben geleverd. Maar prachtige resultaten waren er wel en voor de betrokkenen en de club was dat allemaal heel belangrijk. De jubilerende vereniging, die momenteel 34 elftallen telt, is één grote familie, waarvan ereleden, spelende en niet spelende leden, trainers en begunstigers en trouwe supporters deel uitmaken. Velen van hen zijn of waren jarenlang actief als gewaardeerd vrijwilliger. Allen mogen trots zijn op de bereikte resultaten in 75 jaar en kunnen zich nu opmaken om dit groots te vieren! Bronnen: Archief V.V.Berdos, archiefbeheerder Kees Wokke Oud spelers Ben Tiebie, Arie Wokke, Jan Weijers, Piet Brakenhoff Jubileumboek 'Vijftig jaar Berdos' door Drs. J.J.M. Schmidt, Bergen NH, 1982.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 26