aan het College van B. en W. en eindigt zijn klaagzang aldus: Daarom eindig ik met dezen wensch: Wil al Uw invloed bij den Plaatselijken Commandant aanwenden, om de schoolbevolking van de openbare lagere school terug te brengen in het gebouw van die school aan het Spaansche Pad - het gebouw waarin de leerlingen thuisbehooren. Die pogingen - daer slae geluck toe! Bects geeft wel toe dat de problemen niet alleen zijn school betreffen en zo zien B. en W. dat ook volgens hun commentaar op de brief van Beets gekrabbeld op 21 februari 1940: o.i. zal een geheel disponibel stellen van de O.L.S. alléén voor de O.L. scholieren niet mogelijk zijn. Dit het Ploofd der school mede te deelen. (potloodaantekening: medegedeeld 23- 2-1940). Als enkele maanden later de oorlog ook hier uitbreekt is terugkeer helemaal verkeken. Klagen helpt niet meer! In 1943 vinden wc schoolklassen terug in het Dorpshuis, in het Clubgebouw van de Berger IJssport Vereniging aan de Kerkedijk en op Breelaan 9-11. Pas na de zomervakantie 1945 keren de leerlingen, zonder hun meester Beets die de pijp aan Maarten geeft, terug in een niet al te erg uitgewoond schoolgebouw aan het Spaansche Pad. Plet 'aapje' is wel van zijn sokkel verdwenen en nooit teruggezien! Een naam voor de school In maart 1946 verschijnt De Bergense School, maandblad voor de vrienden van de Openbare School; le jaargang no. 1, met een redactie die geheel uit leerlingen bestaat. Zij feliciteren meester Pascha met zijn 25-jarig jubileum aan de school. Al snel verandert de naam van de schoolkrant in De Schoolbel, afgedrukt op de verre voorvader van het kopieerapparaat: de vloeistofduplicator. Deze krant die het vele jaren heeft volgehouden is later opgevolgd door het Kraaienest, een blad dat nog altijd bestaat en er inmiddels professioneel uitziet. In datzelfde jaar 1946 wordt S. Nijdam hoofd van de openbare lagere school. Hij is een echte onderwijsvernieuwer die, ondanks de grote klassen, (zelden onder de 40 leerlingen) en de gebrekkige en onvoldoende leermiddelen, furore maakt met het takensysteem en het werken op verschillende niveaus. Als het College van B. en W. in december 1948 de inspecteur voor het lager onderwijs om advies vraagt bij de aanvraag van Nijdam voor extra leermiddelen en handenarbeidmateriaal, antwoordt deze o.m.: Daar ik in het bezit ben van een gedetailleerd overzicht van de inventaris der openbare lagere school in Uw gemeente heb ik precies kunnen nagaan, hoe het met het leermateriaal staat. Zonder mij te verdiepen in de oorzaken moet ik inderdaad constateren, dat hier een grote achterstand bestaat, die een vooruitstrevende gemeente als de Uwe onwaardig is. Bijzonder zijn in die eerste jaren na de oorlog de schoolreizen die een uitwisseling inhielden met andere scholen, zoals die met kinderen in Naarden, Amsterdam en Leeuwarden. In 1949 verhuizen de kleuters die tot die tijd hebben 'ingewoond', naar de andere zijde van het schoolplein. Daar is een door de Duitsers gebouwde militaire garagcomgebouwd tot kleuterschool, de Jan Hogervorstschool, genoemd naar voorvechter en bestuurslid van 'Volksonderwijs'. Gedwongen door de toevloed van kinderen wordt in 1953 een tweede openbare lagere school geopend. Nu komt het tot naamgeving, waarbij besloten wordt de Heren van Bergen te vernoemen; de schepping van Roggeveen wordt: Van Reenenschool en de nieuwe school aan de Bcatrixlaan: Van Brederodeschool. Later zal in Saeneghecst ook nog de Van Nassauschool (nu Lucebertschool) verrijzen. In de jaren zestig, Nijdam is dan inmiddels wegens gezondheidsredenen met vervroegd pensioen gegaan en opgevolgd door J.Simons, worden de oudercommissies van de Van Reenenschool en de Jan Hogervorstschool opgeschrikt door het berucht geworden Structuurplan Centrum, waarbij een uitvalsweg precies over het schoolplein tussen beide scholen wordt gesitueerd. Er ontstaat een ongeruste briefwisseling met de gemeente, maar de plannen worden gelukkig nooit uitgevoerd. Mobilisatie september 1939. nfifir Leeuw**» Omslag van schoolreisverslag van juni 1952. MÉ ifiOititi simt*

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 22