KAPERS OP DE KUST een anker voor 100, een vat en een koperen pomp voor 13 en 5 stuivers. De totale opbrengst van de veiling is 3627.17.0. (guldens, stuivers, penningen). Hiervan is afgegaan aan strijkgeld, sjouw- en waakloon, vervoers- en strandvonderkosten, hulpmaterialen en verteringen 1763.15.8 zodat de uiteindelijke kapersbuit 1864.1.8 bedroeg. Omdat Arij Kuijper en Van Vladeracken door de heren Charlé en fils te Amsterdam gemachtigd waren het schip en de lading openbaar te veilen, is in het gemeentearchief van Amsterdam onderzoek gedaan naar wat voor lieden dit waren. Het blijkt dat het, ondanks de Frans aandoende naam, een Amsterdamse familie was met o.a. vertegenwoordiging in de vroedschap. Charlé en fils was, volgens het 'Naamregister van alle kooplieden der stad Amsterdam voor het jaar 1802', gevestigd aan de IJgracht 23, tegenwoordig de Prins Hendrikkade, hoek Foeliestraat. Dit is nu ongeveer tegenover de ingang van de IJtunnel. Op hun naam zijn wel betalingen naar Sint Petersburg, Marscillc en ook andere plaatsen in Frankrijk aangetroffen, evenals de verkoop van een schip, doch niet de ontvangst van de kaperbuit en de doorbetaling aan de kaperondernemer Louis Boiwagc te Boulogne. Zo is het na 200 jaar toch mogelijk om, dank zij goed archiefbeheer, een gedetailleerd inzicht te krijgen in en om de kaapvaart in die dagen. Jutters ontmantelen een gestrand schip foto KNRM) Bronnen: Joke E. Korteweg. Kapersbloed en koopmansgeest. Legale zeeroof door de eeuwen heen. Balans, 2006 Oud Rechterlijk Archief, inventaris nr. 2184 Oud Archief Bergen, inventaris nr. 261 Alkmaarsche Courant 1803 Met dank aan H. Hazelhoff Roelfzema voor maritiem historisch advies en de reconstructie van de afgelegde reis 1jager of buitenkluiver 2. kluiver 3. voorstengestagzeil 4. fok 5. voorondermarszeil 6. voorhoven marszeil 7. voorbramzeil 8. voorbovenbramzeil 9. grootzeil 10. grootondermarszeil 11grootbovenmarszeil 12. grootbramzeil 13. grootbovenbramzeil 14. brikzeil Engelse brik, vierkant getuigde tweemaster, 2e helft 18e eeuw

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 13