toe te brengen. Zo was Frankrijk in oorlog met dc Britten die daarom hun kapcrvloot voortdurend uitdijden. In 1792 trachtten de Fransen daarom, via Europese onderhandelingen, een eind te maken aan de kaapvaart. Daar de Britten hieraan hun medewerking weigerden, stimuleerden dc Fransen de uitrusting van eigen kaperschepen door die financieel te steunen. Ook garandeerde de overheid uitkeringen bij verwondingen en pensioenen voor nabestaanden. Van 1793 tot 1815 hebben de Fransen, naar eigen telling, 10.871 Britse koopvaarders groot en klein genomen. De beroemde Franse kaperkapitein, Robert Surcouf (1773-1827) werd als beloning voor zijn daden in de adelstand verheven. Om tot het verslag terug te keren, staande is: zich bevindende 10 Zi mijl noord van Yarmouth en vervolgens van koers veranderende aanleggende oost ten noorden naar Goeree (gezien de koers zal bedoeld zijn Tesselree), zoals het verslag tot in details meldt. Na 3 Zi mijl in die koers gezeild te hebben wordt het spannend, omdat aan lij van het prijsschip een Engels fregat en een dito bark worden ontdekt, die bij de noordnoordwesten wind om de west liggen. Omdat de Engelse bark een noordoostelijke koers neemt, vrezen de kapers tussen beide schepen te raken en zo het gevaar te lopen in beslag genomen te worden. Daarom wordt dc koers veranderd en tot 's avonds tien uur oostzuidoost aangelegd. Vervolgens wordt de hele nacht bij dc wind over en weer kruisend gezeild, om niet te dicht bij de Hollandse kust te geraken, tot de morgen van dc 24e. De harde westnoordwestenwind wakkerde soms aan tot storm, met hagel en regenbuien. Om vijf uur in de morgen lijkt het opnieuw spannend te worden. Aan dc lijzijde werd namelijk een groot vuur ontdekt, dat bij het aanbreken van de dag een brandend schip bleek te zijn. Dc stormwind en de buien hielden aan en wisselden soms van richting naar west en noordnoordwest. Daar men de indruk had te ver om de noord te zijn gezeild, werd vanaf 9 uur met ruime wind oost ten zuiden op Texel aan gestuurd, zo dacht men. Als gevolg van het barre weer begon het schip te lekken zodat pompen noodzakelijk was. Reconstructie van de afgelegde weg door de Jane of Teighmouth. De windveer geeft windkracht 8 aan. De legendarische kaperkapitein Surcouf zeilt met zijn buit de haven binnen. (Histoire de la Marine, Paris 1959). Illustratie uit Shell-Journaal van nederlandse scheepvaart, 1972.

Bergense kroniek | 2007 | | pagina 11